ردکردن این
بررسی کامل تیرآهن IPE

بررسی کامل تیرآهن IPE

تیرهای آهنی در انواع مختلف و با استفاده از استانداردهای گوناگونی تولید می شوند. این محصولات دارای دسته بندی های مختلفی هستند که نمونه های موجود در هر دسته، بنابر فاکتورهای متعددی طبقه بندی می گردند. یکی از استانداردهای پر استفاده در انواع تیرآهن، استاندارد IPE می باشد. این حروف مخفف کلمه  I Profile European هستند. همانطور که از نام این استاندارد در زبان انگلیسی مشخص است، این نوع تیرآهن یکی از مقاطع پر استفاده در صنعت و ساختمان سازی کشورهای اروپایی است. استفاده از این استاندارد در صنایع فولاد کشور ما نیز برای ساخت تیرآهن، بسیار رایج بوده و سایزهای مختلف آن در داخل ایران تولید می شوند. تیرآهن بال نیم پهن، نام دیگر استاندارد IPE در کشور ما می باشد. دلیل این نامگذاری وجود شباهت در نوع بال تیرآهن های تولید شده تحت این استاندارد با استاندارد IPB است. به تیرآهن های تولید شده بر اساس استاندارد IPB، تیرهای بال پهن گفته می شود.

قیمت تیرآهن IPE در کشور ما به میزان کمتری نسبت به استانداردهایی که نمونه های وارداتی بیشتری دارند، تحت تاثیر نوسانات نرخ دلار و ارزهای دیگر قرار می گیرد. وجود نمونه های لانه زنبوری و هاش به صورت وارداتی در بازار تیرآهن، موجب تاثیر پذیری بیشتری در قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن بال پهن از قیمت ارز می شود. در ادامه این مطلب به بررسی و شناخت بیشتری در رابطه با استاندارد IPE و همچنین بیان نکاتی در رابطه با قیمت تیرآهن خواهیم پرداخت.

مشخصات ظاهری و فنی در استاندارد IPE

همانطور که میدانید، استانداردهای مختلفی مانند IPE، INP و CPE که برای ساخت انواع تیرآهن در سطح جهان مورد استفاده هستند، در دسته تیرهای I شکل قرار می گیرند. وجه تفاوت تیرآهن استاندارد IPE با INP یکسان بودن میزان ضخامت بال ها در استاندارد IPE می باشد. ضخامت بال در تیرآهن های استاندارد INP با فاصله گرفتن از نقطه اتصال جان، کم می شود و میزان ضخامت بال در عرض آنها متفاوت می باشد. مساوی بودن میزان ضخامت بال ها در استاندارد IPE، موجب شباهت آن به تیرهای هاش و یا همان استاندارد IPB می شود. کمتر بودن اندازه عرض بال ها در نوع IPE نسبت به IPB باعث شده همانطور که به تیرهای هاش یا IPB، تیرآهن بال پهن گفته می شود، تیرآهن های ساخته شده با استاندارد IPE نیز به نام بال نیم پهن شناخته شوند.

استانداردهای موجود در سایزبندی تیرآهن IPE، سایز این محصولات را در اندازه های 8 تا 60 سانتیمتر تعیین کرده اند. پر استفاده ترین سایزهای تیرآهن IPE، بین 12 تا 30 سانتیمتر هستند و بقیه سایزهای آن در موارد معدودتری مورد کاربری واقع می شوند. ابعاد و اندازه قسمت های مختلف تیرآهن IPE، مانند طول شاخه، میزان عرض و ضخامت در بال و جان این محصول، در جدول وزن تیرآهن به صورت کامل وارد شده و به عنوان یک استاندارد جهانی مورد توجه قرار گرفته اند. در این مجموعه هر یک از قسمت ها با استفاده از یک نشان اختصاری نمایش داده می شود. این علامت ها عبارتند از H (ارتفاع بال و یا همان سایز تیرآهن)، G (وزن هر متر)، Ts (میزان ضخامت جان)، Tg (میزان ضخامت بال ها)، A (سطح مقطع) و B (اندازه عرض بال ها).

کاربردهای تیرآهن استاندارد IPE

همانطور که بیان شد، این استاندارد یکی از پر استفاده ترین انواع تیرآهن در کشور ما می باشد. بکارگیری این نوع تیرآهن در سایزهای پایین تر برای ساخت خرپا، نعل درگاه و شبکه های دیگری که برای تقویت سازه مورد استفاده قرار می گیرند، امری بسیار رایج می باشد. در ساخت ستون های اصلی سازه ها و اسکلت های فولادی از سایزهای بزرگتر در این استاندارد استفاده می شود. سایزهای میانی در این نوع تیرآهن، کاربردهای مختلفی دارند. استفاده به عنوان تیرهای فرعی، ستون های کناری و کنج، تعدادی از کاربردهای سایزهای میانی در استاندارد IPE می باشند. از تیرهای IPE برای ساخت پوشش های سقفی نیز استفاده می شود.

از جمله کاربردهای این استاندارد در ساخت پروژه های شهری و عمرانی می توان به ساخت پل های لانه زنبوری، پل های جاده ای، راه آهن و پل بزرگراه (به عنوان تیرهای حامل) و همچنین تقویت جداره داخلی تونل ها اشاره کرد. در ساخت سالن های صنعتی و تولید انواع جرثقیل سنگین از این نوع تیرآهن نیز می توان استفاده نمود.

خرید تیرآهن استاندارد IPE

بکارگیری تیرهای استاندارد IPE در سازه های مرتفع، در مقایسه با استانداردهای دیگر تیرآهن، بسیار راحت تر می باشد. کشورهای آلمان، لهستان، اسپانیا و کره جنوبی را می توان به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان تیرآهن استاندارد IPE برشمرد. محصولات این کشورها در کنار نمونه های چینی و روسی در بازارهای تیرآهن ایران عرضه می شوند. گفتنی است کشور ما نیز یکی از تولیدکنندگان این نوع از تیرآهن در سایزهای مختلف می باشد. شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، فایکو، مجتمع فولاد بناب و مجتمع فولاد خراسان رضوی، تعدادی از تولیدکنندگان نمونه های داخلی این استاندارد از تیرآهن در ایران می باشند.

هموطنان عزیز به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازار آهن آلات، انجام مقایسه در بین نمونه ها، انتخاب محصول مورد نظر خود و خرید تیرآهن، میتوانند از تجربه متخصصان مشاور ما در وب سایت آهن مهام استفاده نمایند. ضمن اینکه شما عزیزان می توانید برای دریافت قیمت روز تیرآهن در استانداردهای و سایزهای مختلف نیز با همکاران ما تماس حاصل نمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *