ردکردن این
بهترین نوع تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

بهترین نوع تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

تیرآهن نوع دیگری از مقطع فولادی است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد و همچنین در بیشتر سازه های فولادی و بتنی استفاده می شود. این محصول، اشکال و اندازه های مختلفی دارد و متناسب با نیاز پروژه، مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم به بررسی تیرآهن و بهترین نوع آن در ساختمان سازی بپردازیم. پس با ما در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.از صفحه قیمت تیر آهن هاش نیز بازدید کنید.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن به دو شکل مقطع I و H تولید می شود و دارای دو بخش جان و بال است. به بخش اصلی و میانی تیرآهن، جان تیرآهن و به لبه ها و کناره های این مقطع، بال تیرآهن گفته می شود. تیرآهن به سه دسته ی تیرآهن هاش، قیمت تیرآهن زنبوری و قیمت تیرآهن IPE تقسیم بندی می شوند.

مزایای استفاده از تیرآهن

تیرآهن مانند هر محصول فولادی دارای مزایایی است. مهم ترین مزایای استفاده از تیرآهن عبارت است از:
تیرآهن به عنوان قطعه ای پیش ساخته در کارخانه ها به شمار می رود و به همین دلیل فاقد هر گونه خطای انسانی است و دقت بالایی دارد.
تیرآهن، سرعت روند ساخت اسکلت فلزی ساختمان ها را افزایش می دهد.
این مقطع فولادی در ساختمان های بلند و مرتفع، کاربری آسان دارد.
پس از اتمام ساخت ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند، توسعه ی آن در مراحل دیگر امکان پذیر است.
استفاده از پروفیل های آهنی در ساخت سازه های فولادی و فلزی مناسب تر است؛ زیرا در مقایسه با سازه های بتنی، فضای کم تری را اشغال می کند و مقرون به صرفه اقتصادی است.

معایب استفاده از تیرآهن

تیرآهن از پرکاربردترین مقاطع فولادی به شمار می رود. این محصول علاوه بر مزایا، دارای معایبی نیز می باشد. مهم ترین معایب استفاده از تیرآهن عبارت است از:
این محصول در برابر خوردگی مقاومت بالایی ندارد و موجب سستی در پایه و بروز مشکلاتی در ساختمان می شود.
جهت محافظت و نگهداری این محصول باید هزینه های زیادی را صرف کرد.
کاربرد تیرآهن در اسکلت های ساختمانی موجب عدم کنترل کافی برای اتصالات قطعات به یکدیگر می شود. معمولاً پیچ و پرچ در اتصالات ساختمانی به کار می رود؛ ولی جوشکاری به عنوان بهترین راه اتصال در کشور ما محسوب می شود. از طرفی، برخی از جوشکاران در این زمینه مهارت کافی ندارند و همچنین عدم نظارت کیفی باعث می شود که جوشکاری این اتصالات به خوبی انجام نشود و مشکلات مقاومتی را در ساختمان ها ایجاد کند.

 

بهترین تیرآهن

تیرآهن IPE، تیرآهن هاش و تیرآهن زنبوری مناسب ترین تیرآهن هایی هستند که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مقاله به بررسی جداگانه هر یک از آن ها می پردازیم.
تیرآهن IPE
به این مقطع فولادی، تیرآهن نیم پهن نیز گفته می شود. تیرآهن IPE، یکی از اساسی ترین تیرآهن های بازار فولاد به شمار می رود که شکل ظاهری آن به حرف انگلیسی I شباهت دارد. این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن های دیگر، محبوبیت بیشتری دارد؛ زیرا ضخامت بال های ابتدایی و انتهایی آن یکسان است و همچنین ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت است.
تیرآهن هاش
این مقطع فلزی از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است. جان تیرآهن به این دلیل طراحی شده است که محصول مورد نظر در برابر نیروهای برشی مقاوم باشد و همچنین بال تیرآهن نقش بسزایی در استقامت محصول دارد. هنگامی که جان تیرآهن به صورت افقی باشد، در این صورت شکل ظاهری آن شبیه به حرف انگلیسی H دیده می شود و به همین دلیل به آن تیرآهن هاش گفته می شود.
تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل نام گذاری شده است؛ زیرا دارای حفره های توخالی و شبیه به لانه زنبور است. از طرفی، این مقطع به عنوان تیرآهن شبکه نیز شناخته می شود. تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل ساخته می شود که بتواند کمان خمشی بیشتری را با کمترین تغییر شکل، تحمل کند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *