تیرآهن هاش و کاربردهای آن

تیرآهن هاش یکی از پرکاربردترین پروفیل های فولادی است که در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این تیرآهن به عنوان تیرآهن بال پهن نیز معروف است. این نوع محصول در طول خود دارای جان و بال است. در این مقاله می خواهیم به توضیح تیرآهن هاش، نحوه ی تولید، مزایا، معایب و کاربردهای آن بپردازیم. پس با ما در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش در ساخت و سازهای عمرانی بخصوص در قسمت های فلزی ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. در واقع می توان گفت که تیرآهن هاش به عنوان اسکلت اصلی ساختمان محسوب می شود. این مقطع فلزی از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است. جان تیرآهن به این دلیل طراحی شده است که محصول مورد نظر در برابر نیروهای برشی مقاوم باشد و همچنین بال تیرآهن نقش بسزایی در استقامت محصول دارد. هنگامی که جان تیرآهن به صورت افقی باشد، در این صورت شکل ظاهری آن شبیه به حرف انگلیسی H دیده می شود و به همین دلیل به آن تیرآهن هاش گفته می شود.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن هاش سبک: این نوع تیرآهن سبک وزن بوده و در مقایسه با تیرآهن هاش سنگین دارای ضخامت بال کم تری است. تولید این مقطع از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی متر با طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی متر و در ارتفاع های ۹۶ الی ۹۹۰ میلی متر صورت می گیرد.
تیرآهن هاش سنگین: تولید این نوع تیرآهن مطابق با استاندارد کشور آلمان، با طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی متر و در ارتفاع های ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی متر صورت می گیرد.
تیرآهن هاش فوق سنگین: این مقطع فولادی سنگین وزن بوده و مطابق با استاندارد کشور آلمان و در اندازه های ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی متر با طول بال ۱۰۶ الی ۳۰۲ میلی متر و در ارتفاع های ۱۲۰ الی ۱۰۰۸ میلی متر تولید می شود.

روش تولید تیرآهن هاش

تولید تیرآهن هاش از طریق نورد گرم و طی چند مرحله ی متفاوت انجام می شود. به فرآیندی که در آن محصول به دمای بالاتر از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد برسد و در آن حالت نرم شوندگی ایجاد شود، نورد یا رولینگ گفته می شود. روش تولید تیرآهن هاش شامل مراحلی از جمله پخت و افزایش دمای شمش ها، قالب دهی شمش ها، عبور از ایستگاه های چند مرحله ای برای تحت فشار قرار دادن محصول، کاهش لبه ها و ضخامت بال و سایزینگ نهایی می شود. مرحله ی آخر باعث می شود که نیروی زیادی به محصول وارد شود و موجب یکنواخت شدن ارتفاع تیرآهن در تمام فرآیند تولید آن شود.

مزایای استفاده از تیرآهن هاش

مهم ترین مزایای استفاده از تیرآهن هاش عبارت است از:
تیرآهن هاش به جهت این که سطح مقطع بزرگی دارد و پهنای بال آن با ارتفاع تیر برابر است در نتیجه به عنوان تکیه گاه کاربرد دارد.
این نوع محصول در برابر حرکات و رانش زمین و همچنین نیروهای برشی و خمشی مقاوم می باشد.
تیرآهن هاش به دلیل سرعت نصب بالایی که دارد باعث می شود که پروژه های ساختمانی و صنعتی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.
استفاده از تیرآهن هاش موجب می شود که خطا و میزان مصرف آهن کم شود و از لحاظ هزینه های عملیاتی مقرون به صرفه باشد.

معایب استفاده از تیرآهن هاش

تیرآهن هاش مقاومت کمی در برابر دماهای بالا دارد.
این نوع محصول در برابر خوردگی، مقاومت پایینی دارد و به همین علت برای حفاظت از سازه، باید هزینه های زیادی را متقبل شد.
برای جوشکاری تیرآهن هاش در سازه های فولادی، باید هزینه های زیادی پرداخت کرد.

کاربردهای تیرآهن هاش

تیرآهن هاش مانند دیگر محصولات فولادی در صنعت و ساختمان سازی، کاربردهای گسترده ای دارد. مهم ترین کاربردهای تیرآهن هاش عبارت است از:
تیرآهن هاش به جهت داشتن سطح مقطع پهن، تنش کم تری را در ساختمان های ضد زلزله انتقال می دهد و همین موضوع سبب می شود که نیروهای وارد شده به سازه، انتقال داده نشود.
این نوع محصول به دلیل این که در اندازه های طویل (۱۰۰ متری) تولید می شود؛ به همین دلیل در برج سازی بسیار کاربرد دارد.
تیرآهن هاش به صورت بست تیرآهنی در پالایشگاه ها استفاده می شود.
تیرهای فولادی و بتنی به عنوان سازه ی اصلی پل ها محسوب می شود. از تیرآهن هاش سنگین برای ساخت پل هایی با مقاومت بالا استفاده می شود. استفاده از این نوع محصول باعث می شود که استحکام و بقای عمر پل بیشتر شود.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.