ردکردن این
مطالب مهم و کاربردی درمورد ورق فرم دهی شده و انواع آن

مطالب مهم و کاربردی درمورد ورق فرم دهی شده و انواع آن

ورق های فرمینگ یا فرم دهی شده که معمولا در دسته ورق های گالوانیزه قرار می گیرند و قیمت آنها تابع قیمت ورق شیروانی می باشد همچنین از سمتی به جهت رنگی بودن می تواند تابع قیمت ورق رنگی در بازار قرار گیرد. با توجه به نوع کاربردی که دارند، به اشکال مختلفی مانند ذوزنقه ای، سینوسی، شادولاین و غیره طراحی شده و روانه بازار می شوند که دارای یکسری ویژگی های ظاهری و مکانیکی خاصی نیز می باشند. ما در این مقاله قصد داریم، شما را با انواع ورق فرم دهی شده و کاربردی که دارد آشنا کنیم؛ از همین رو پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با آهن مهام همراه باشید

ورق فرم دهی شده چیست؟

ورق های فرم دهی شده، ورق هایی هستند که طی فرایند گالوانیزاسیون تولید و پس از اعمال پوشش روی، به اشکال  مختلفی نیز در می آیند. در تولید ورق های فرم دهی شده معمولا از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند تا در محیط های باز، عوامل محیطی و خوردگی، مقاومت بالایی داشته باشد و با توجه به قابلیت رنگ آمیزی مناسب این نوع ورق ها ، در انواع رنگ های مختلفی نیز عرضه شوند. علاوه بر موارد ذکر شده، یکی دیگر از ویژگی های ورق های گالوانیزه، شکل پذیری مناسب آنهاست که می توانند در انواع طرح ها واشکال مختلفی نیز در بیایند.

ویژگی های ورق فرم دهی شده

گفتیم که ورق های گاوانیزه معمولا ورق هایی هستند که طی فرایند گالوانیزاسیون و با پوشش روی تولید و روانه بازار می شوند؛ از همین رو دارای یکسری ویژگی هایی از قبیل موارد زیر نیز می باشند که عبارتند از:
– مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و سایش
– دارای دوام و ماندگاری بالا نسبت به سایر ورق های فلزی
– مقرون به صرفه و صرف هزینه های کم
– قابلیت نصب سریع و آسان
– دارای تنوع در طرح و رنگ

ورق فرم دهی شده

انواع ورق فرم دهی شده

ورق های فرم دهی شده، با توجه به شکل ظاهری، دارای ابعاد و ضخامت های مختلفی هستند که معمولا در ساخت سوله ها، ویلاها، لوازم خانگی و غیره نیز مورد استفاده قرار گرفته و به انواعی از قبیل موارد زیر تقسیم بندی می شوند.
– ورق های طرح سفال
– ورق های طرح شادولاین
– ورق های طرح ذوزنقه
– ورق های طرح سینوسی

ورق های طرح سفال

ورق های طرح سفال، یکی از انواع ورق های فرم دهی شده می باشد که در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید و روانه بازار می شود. این محصولات، معمولا ورق هایی سبک و مقاوم در برابر خوردگی هستند که اغلب در مناطق زلزله خیز کاربرد فراوانی داشته و در طرح های مختلفی مانند ورق پالرمو، ژنوا و پرچین نیز عرضه می شوند.

ورق های طرح شاودلاین

یکی دیگر از انواع وق های فرم دهی شده، ورق های زیبای طرح شادولاین می باشد. این نوع از ورق ها، از نظر طول و عرض، هیچ نوع محدودیتی ندارند و بصورت موج دار، جهت ساخت سقف های شیروانی و ساندویچ های پنل مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق فرم دهی شده

ورق های طرح سینوسی

یکی دیگر از انواع ورق های فرم دهی شده، ورق طرح سینوسی می باشد که مانند نمودار سینوس هستند. این نوع از ورق ها معمولا در ابعاد و رنگ های مختلفی تولید و عرضه می شوند که در ساخت سقف های شیروانی و هدایت آب به زمین مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق های طرح ذوزنقه

ورق های ذوزنقه ای، ورق های هستند که از ورق های سینوسی، ورق های آلوزینک، ورق های آلومینیومی تولید شده و بصورت ذوزنقه شکل گرفته اند. این نوع از ورق ها ، در صنعت ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارند که اغلب بعنوان پوشش نما و سقف، در ساخت سایبان، گاراژ، ساخت ساختمان های تجاری و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

فرایند های فرم دهی ورق

برای فرم دهی ورق، معمولا از چند روش هیدرولیکی از قبیل موارد زیر استفاده می کنند که عبارتند از:
روش هیدرولیکی با فشار کم: به آسانی موجب تغییر شکل ورق می شود
روش هیدرولیکی با فشار زیاد: تغییر شکل لوله تا حدود 50 درصد
روش هیدرولیکی پنلی: به منظور تولید پانل های محکم مانند پانل اتومبیل
روش هیدرولیکی بالشی: ساخت یک قطعه از دو ورق فولادی

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *