همه چیز در مورد پروفیل Z

پروفیل Z، یکی دیگر از انواع محصولات فولادی است که از لحاظ ظاهر با دیگر پروفیل ها، تفاوت هایی دارد و به همین خاطر دارای کاربردهای متفاوتی نیز می باشد. در این مقاله قصد داریم به شرح پروفیل Z، ویژگی ها، کاربردها و مزایای آن بپردازیم. پس ما با در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.

پروفیل Z چیست؟

پروفیل ها به دو دسته ی باز و بسته تقسیم بندی می شوند. از جمله پروفیل های باز، می توان به پروفیل Z اشاره کرد. این نوع پروفیل، به دلیل این که سطح مقطع آن شبیه حروف انگلیسی Z است به پروفیل Z معروف می باشد. قیمت پروفیل ها بستگی به ضخامت و اندازه های آن ها دارد. پروفیل Z با ضخامت های ۲.۵ و ۳ میلی متری و در ارتفاع های ۱۶، ۱۸، ۲۰ و ۲۲ سانتی متری در بازار موجود است. استفاده از این نوع پروفیل در ساختمان های اسکلت فلزی و همچنین در سازه های چوبی به عنوان جایگزین تیرهای با فاصله نزدیک، کاربرد دارد. پروفیل Z بر اساس ارتفاع آن نام گذاری می شود به عنوان مثال به پروفیلی که ۱۸ سانتی متر ارتفاع داشته باشد Z18 گفته می شود.برای اطلاع از قیمت پروفیل Z ، قیمت پروفیل ، قیمت ورق سیاه و قیمت ورق گالوانیزه بر روی نام محصول کلیک کنید.

نحوه ی تولید پروفیل Z

تولید پروفیل Z از طریق ورق سیاه یا ورق گالوانیزه صورت می گیرد. تولید این محصول در قسمت خط تولید پیشرفته توسط دستگاه های اتوماتیک و همچنین بر اساس نیاز مشتریان، به برش هایی دقیق انجام می گردد. پس از آن به انبارهای مخصوص منتقل و سپس به بازار عرضه می شود. کارخانه ی پروفیل Z آسیا، صنعت کرن و سریر صنعت امیر، از کارخانه های فعال در زمینه تولید پروفیل Z به شمار می روند.

انواع پروفیل Z

پروفیل Z به چهار شکل Z16، Z18، Z20 و Z22 ساخته می شود. هر کدام از آن ها، ضخامت و وزن های متفاوتی دارد که عبارت است از:

جدول مشخصات ضخامت و وزن پروفیل Z16

جدول مشخصات ضخامت و وزن پروفیل Z18

جدول مشخصات ضخامت و وزن پروفیل Z20

جدول مشخصات ضخامت و وزن پروفیل Z22

کاربردهای پروفیل Z

پروفیل Z یکی از انواع پروفیل های باز به شمار می رود که در صنعت کاربرد گسترده ای دارد. مهم ترین کاربردهای این پروفیل، عبارت است از:
 – قابل استفاده در ساختمان سازی، صنعت درب و پنجره سازی و نرده های کنار خیابان
 – قابل استفاده برای ساخت سقف ها، ستون ها و تیرک ها
 – قابل استفاده به عنوان تکیه گاه در سازه های صنعتی
 – قابل استفاده در صنایع خودروسازی برای ساخت وسایل نقلیه
 – قابل استفاده برای داربست و قالب های فلزی
 – قابل استفاده برای کشتی سازی
 – قابل استفاده در نیروگاه های انرژی خورشیدی

مزایای پروفیل Z

استفاده از پروفیل Z در صنعت ساخت و ساز کاربرد گسترده ای دارد و از لحاظ اقتصادی نسبت به سایر محصولات فلزی سنگین مقرون به صرفه تر است و همچنین باعث کاهش ۴۰ درصدی وزن ساختمان ها نیز می شود. در کشورهای توسعه یافته و همچنین مناطق زلزله خیز بسیار کاربرد دارد؛ زیرا استحکام ساختمان را افزایش می دهد. این محصول دارای مقاومت بالایی است و به خوبی می تواند بار سازه های سنگین را تحمل کند. به آسانی می توان کیفیت و نقص های این محصول را بررسی کرد؛ زیرا نصب و باز کردن آن به راحتی انجام می شود. این نوع پروفیل، باعث افزایش مقاومت چارچوب های فلزی سازه می شود تا در مقابل طوفان و یا فرسایش خاک، کم تر دچار آسیب دیدگی شود. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد آن، سازگاربودن با محیط زیست است و از طرفی قابلیت بازیافت نیز دارد.

تفاوت میان پروفیل C و پروفیل Z

پروفیل Z نسبت به پروفیل C باعث افزایش ممان اینرسی می شود و به همین خاطر یکپارچگی بیشتری دارد.
قدرت هم پوشانی پروفیل Z در مقایسه با پروفیل C بیشتر است.
استفاده از پروفیل C در مقایسه با پروفیل زد پرلین برای دیوارهای نگه دارنده و همچنین سازه های تک دهانه اسکلت فلزی به مراتب بیشتر است؛ زیرا نصب و محاسبه بسیار راحتی دارد.

بیشتر بخوانید:
قیمت قوطی و پروفیل

مطالب مهم و کاربردی در مورد ورق فولادی

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.