ردکردن این
تیرآهن

تیرآهن

تیرآهن چیست

تیرآهن یک پروفیل شناخته شده با سطح مقطعی به شکل I و H است و از آلیاژهای گوناگون فولادی تولید میشود. به طور کلی می توان گفت هیچ ساختمانی بدون یک پروفیل فلزی مانند تیرآهن وجود ندارد. وظیفه ی اصلی تیرآهن در ساخت و ساز، تحمل و انتقال بار وارده بر ساختمان و در طراحی ستون، خرپا و تیرها یکی از پرکاربردترین محصولات است. تیرآهن از دو بخش بال و جان ( بخش اصلی و میانی آن را جان و به لبه ها و کناره های آن بال می گویند) تشکیل میشود. عواملی که بر قیمت تیرآهن تاثیر می گذارند عبارتند از قیمت دلار، کیفیت تیرآهن، مرکز خرید، تعداد تیرآهن و … میباشند. معمولا آهن آلات در کارخانه به صورت کیلویی و در بنگاهها یا نزد فروشندگان، به صورت شاخه ای قیمت گذاری و به فروش میرسند. حمل تیرآهن پس از خرید توسط تریلی یا کفی صورت میگیرد، به شما توصیه میکنیم که پیش از خرید تیر آهن نسبت به دریافت بارنامه و فاکتور باسکول دقت کنید.

تیرآهن IPE

همانطور که از قبل اشاره کردیم یکی از عناصر مهم در بسیاری از ساخت و سازها یا صنعت ساختمان سازی، تیرآهن است که برای افزایش ایمنی ساختمانها از آن استفاده میکنیم.جهت بالا بردن کیفیت این محصول، آلیاژ فولادی ST44، ST37 و ST52 در ساخت تیرآهن IPE بکار رفته است که تمامی این آلیاژها با ترکیب شدن با هم بر روی خواص مکانیکی تیرآهن تاثیر میگذارند.
یکی از مهمترین موارد قبل از خرید هر محصول کیفیت در ساخت آن است. تیرآهن IPE از ترکیب چند آلیاژ فولادی تولید شده است میزان نیروی کششی که تیر آهن تحمل می کند، طول نسبی تیر آهن، مقاومت خمشی و همچنین مقاومت کششی تیر آهن از مهم ترین مواردی هستند که در رابطه با کیفیت تیرآهن باید به آن دقت داشته باشید. تیرآهن IPE که به آن تیرآهن بال نیم پهن موازی که یک پروفیل I شکل است با توجه به ارتفاع آن به سانتیمتر نامگذاری میشود. به عنوان مثال تیرآهن 16 دارای 16 سانتی متر ارتفاع است که به طور تقریبی عرض این تیرآهن نیمی از ارتفاع آن است تیرآهن 16 عرض بال آن نیز 8.2 سانتیمتر است. ضخامت جان تیرآهن 16 معادل 5 میلیمتر و ضخامت بال آن نیز 7.4 میلیمتر است که باید استاندارد ملی ایران به شماره 1791 را برآورده کند.(قیمت تیرآهن IPE)
تیرآهن IPE در ساخت ستون، خرپا، نعل، برای پوشش سقفها، کل لانه زنبوری و… کاربرد دارد. در هر یک از موارد ذکر شده میتوان از تیرآهن استفاده کرد و از کیفیت بالای آن بهره مند شوید.

تیرآهن H یا هاش (تیرآهن بال پهن)

به زبان ساده، تیرآهن هایی که اندازه ی بال و جان آنها تقریبا برابر باشد، تیرآهن بال پهن IPB یا H شکل یا قیمت تیرآهن هاش (HEA) نامیده میشوند. تیرآهن هاش به لطف بالهای پهن و مقاوم نسبت به جان یا بدنه ی اصلی، برای سازه هایی که نیاز به مقاومت بیشتری دارند کاربردهای فراوانی دارند.
تیرآهن از جمله مهمترین پروفیل های مورد استفاده در ساختمان سازی است که مقاومت خمشی بسیار بالایی داشته و در انواع تیپ های INP، IPE و IPB تولید می شوند. تیرآهن های INP و IPE، از دسته تیرآهن های معمولی و به شکل I (بزرگ انگلیسی) میباشند که اندازه ی بالهای آنها نسبت به جان یا بدنه تیرآهن کوچکتر است و در سازه های معمولی کاربرد دارند. تیرآهن IPB= HEB, HEA یا معروف به تیر بال پهن که در بازار به نام هاش نیز شناخته می شود از نظر مقاومت بهتر از مقاطع ديگر عمل ميكند، علاوه بر اين در اكثر شرايط اجرايي، اتصال تير ها به راحتي روي آنها انجام می شود.

تنها تفاوتی که تیرآهن هاش (که بالهای پهن و به شکل حرف H انگلیسی دارد) با تیرآهن های معمولی (که بالهای کوچک و به شکل I بزرگ انگلیسی ) در اندازه ی بالهای آن است. به همین دلیل هنگام استفاده در طولهای بلند، تیرآهن هاش (H) نسبت به تیر آهن معمولی (I) عملکرد بسیار بهتری از خود نشان میدهد. این نوع تیرها در برابر نیروهای خمشی و برشی بسیار کارآمدتر از انواع مشابه رفتار می نمایند. این به دلیل آن است که در تیر I پهنای بال از عمق یا ارتفاع تیر کمتر است اما در هاش پهنای بال با ارتفاع تیر برابر است. تیرآهن هاش در دو نوع سبک و سنگین وجود دارد. تیرآهن هاش سنگین، یکی از پُرمصرف‌ترین مقاطع فولادی است که برای ساخت ستون‌ها و به طور کلی در مکان‌هایی که نیاز

به مقاومت بالا باشد، استفاده می‌شود. همچنین به علت مقاومت بالای این نوع تیرآهن در تحمل وزن زیاد، در تهیه‌ی تیر و خرپا هم کاربرد دارد. از تفاوت‌های تیرآهن هاش سبک و سنگین می‌توان به این موارد اشاره کرد که تیرآهن هاش سنگین دارای بال‌های پهن‌تر و ضخامت بیشتری است. همچنین تنش کمتری را تحمل می‌کند و به علت سطح مقطع بزرگتر، به عنوان ستون‌های عمودی از آن‌ استفاده می‌شود. معمولا از این تیرآهن به دلیل استحکام و مقاومت بسیار زیاد در برابر نیروهای برشی و گشتاور خمشی در سازه های بزرگ مانند ساختمان سازی یا پروژه های صنعتی مانند ساخت اسکله، کشتی و… استفاده میکنند.

تیرآهن H یا هاش (تیرآهن بال پهن)

تیرآهن لانه زنبوری

در پهنای این تیرآهن (جان تیرآهن) خانه های توخالی پنج ضلعی وجود دارد که شبیه با لانه زنبور است و به همین دلیل به آن قیمت تیرآهن لانه زنبوری میگویند. در اصل تیرآهنهای ساخته شده تحت استاندارد IPE را بعد از نشانه گذاری اصولی و دقیق بر روی پهنا یا جان، آنها را برش زده و به نیم قسمت، تقسیم میکنند سپس با مقداری جابجایی لبه های برش خورده را بر روی هم قرار میدهند و جوش میزنند که در نهایت به شکل فضای تو خالی پنج ضلعی مانند لانه زنبور ساخته می شوند که با این کار وزن تیرآهن کاهش و انعطاف آن افزایش میابد. این تیرآهنها دارای اشکال متقارن می باشند، تیرآهن لانه زنبوری نسبت به تیرآهن های معمولی دارای انعطاف بیشتری است و نیروی کششی و خمشی بیشتری در هنگام زلزله از خود نشان می دهد. تیرآهن های زنبوری از دسته مقاطع منعطف هستند که میزان سختی آنها بستگی به میزان کربن استفاده شده در ساختار آنها میباشد.

ابعاد و اندازه های تیرآهن زنبوری بر اساس مولفه های زیر میباشد:

  • ارتفاع بال (H)
  • ضخامت جان (TS)
  • عرض بال (B)
  • ضخامت بال (TG)
  • سطح مقطع و وزن هر متر با حرف A.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد تیرآهن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که یکی از وظایف آن، تحمل و انتقال بارهایی است که بر ساختمان وارد می شود، میباشد. این محصول از دو بخش بال و جان تشکیل شده که جان، بخش میانی (یا بخش اصلی) آن نیز به حساب می آید، و لبه ها و کناره های آن، بال نامیده میشوند. به طور کلی می توان گفت هیچ ساختمانی بدون یک پروفیل فلزی مانند تیرآهن وجود ندارد.
قبل از تهیه این پروفیل پرکاربرد، باید اهمیت، انواع و کاربرد هر کدام از تیرآهن ها را به خوبی مطالعه و مورد بررسی قرار داد. شما خریداران محترم با کسب اطلاعات در مورد کارخانه‌های تولید تیرآهن، انواع تیرآهن، بهترین نوع، قیمت تیرآهن و … می‌توانید انتخاب صحیحی برای نیاز خود در آهن مهام، داشته باشید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *