ردکردن این

استانداردهای تیرآهن

در مقالات قبلی درباره تیرآهن و ماهیت آن خواندیم. اما بد نیست بازهم برای یادآوری به طور خلاصه درباره تیرآهن بخوانیم و مهم تر از هم استانداردهای این قطعه مهم فولادی را بیشتر بشناسیم. وظیفه اصلی تیرآهن در سازه ها تحمل فشار و حاصل از نیروی برشی ثبات سازه و تحمل بار است. تیرآهن بیشتر به شکل I و H که به آن هاش نیز گفشته می شود، می باشند. عموما تیرآهن دارای دو بخش می باشد، بخش اصلی آن جان نام دارد و و لبه های تیرآهن را بال می نامند. امروزه با وجود پیشرفت روز افزون صنعت سازه ها در دنیا کماکان تیرآهن عضوی اصلی و جدانشدنی در صنعت سازه های ساختمانی می باشد. استفاده زیاد از تیرآهن دلایل مختلفی دارد. تیرآهن همیشه به شکل آماده در اختیار پیمانکاران قرار داده می شود. آماده بودن تیرآهن به سازنده ها در نصب راحت و بدون دردسر کمک بسیار بالایی میکند. نصب و استفاده از تیرآهن در سازه هایی با ارتفاع بالا به دلیل آماده بودن، بسیار ساده شده است. از دیگر مزایای تیرآهن نسب به سایر پروفیل ها مانند بتن کوچک تر بودن آن است این امر باعث می شود که در مقایسه با بتن، فضای کمتری اشغال کند و این امر باعث صرف هزینه کمتر سازنده می شود. قیمت تیرآهن با توجه به استاندارد و شرکت تولید کننده در نظر گرفته می شود.

انواع تیرآهن

تیرآهن نوع IPE

قیمت تیرآهن IPE شکلی مانند حرف I انگلیسی دارد و عموما به آن تیرآهن معمولی نیز گفته می شود. نحوه تولید تیرآهن IPE همانند استانداردهای اروپا می باشد. یکسان بودن ضخامت بالهای ابتدای و انتهای از ویژگی های این نوع تیرآهن می باشد.

تیرآهن INP

تیرآهن INP مانند تیرآهن نوع IPE ظاهری همانند حرف I انگلیسی دارد با این تفاوت که ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش می یابد. استانداردهای INP از کشورهای روسیه و چین گرفته شده است. قیمت تیرآهن لانه زنبوری در ایران نیز با توجه به تولید آن در داخل کشور میتوان آن را خوش قیمت دانست و از این رو شرکت آهن مهام با فروش تیرآهن بدون واسطه از معتبرترین شرکتهای تولید صنایع فولادی می تواند کمک بالایی به تهیه تیرآهن به شما کند. تیرآهن INP همچنین از طریق واردات نیز یافت می شود.

تیرآهن بال پهن IPB یا هاش

تیرآهن بال پهن یا هاش یکی از انواع تیرآهن ها به شمار می رود. در قیمت تیرآهن هاش بال و جان آن برابر است. تیرآهن IPB به صورت بال پهن سنگین (HEB) و بال پهن سبک (HEA) موجود است . HEB نسبت به HEA ضخامت بیشتری دارد. علامت اختصاری این تیرآهن نیز حرف V می باشد این علامت نشان از تیرآهن سنگین می باشد. حرف L به نشان سبک بودن تیرآهن می باشد (Light).

 

استاندارد های تیرآهن

در کشور ما استانداردهایی را برای این قطعه مهم فولادی تدوین شده که به اختصار به آنها می پردازیم:

تیرآهن بال پهن موازی سنگین نورد دیده در سال 1390 با شماره استاندارد 13770 ثبت شده است

تیرآهن بال پهن موازی سبک گرم نورد دیده در سال 1390 با شماره استاندارد 13781 ثبت شده است.

تیرآهن بال پهن موازی متوسط گرم نورد دیده در سال 1390 با شماره استاندارد 14484 ثبت شده است.

تیرآهن بال نیم پهن نیمه سبک موازی گرم نورد دیده در سال 1391 با شماره استاندارد 16348 ثبت شده است.

تیرآهن بال نیم پهن موازی گرم نورد دیده در سال 1394 با شماره استاندارد 1791 ثبت شده است.

تیرآهن بال باریک شیبدار گرم نورد دیده در سال 1394 با شماره استاندارد 3277 ثبت شده است.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *