ردکردن این
قوطی پروفیل

اهمیت قوطی پروفیل در صنعت ساخت وساز

اهمیت و مزایای قوطی پروفیل در صنعت ساخت و ساز

با پیشرفت علم در صنعت آهن آلات و گسترش روزافزون ساخت و سازها، اهمیت قوطی های پروفیل بیش از پیش در حال افزایش است. قوطی پروفیل یک عنصر پرمصرف در صنعت ساختمان سازی میباشد که در این مقاله قصد داریم اهمیت این محصول پرکاربرد را برای شما شرح دهیم، پس با آهن مهام همراه باشید.

قطعات فولادی ساختمان سازی دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. مصالحی مانند تیرآهن، میلگرد، ورق و… در ساخت یک اسکلت ساختمان مستحکم استفاده می شود. یکی از مهمترین قطعات در ساختمان، پروفیل می باشد. پروفیل به دو دسته تقسیم می شود 1- پروفیل صنعتی 2- پروفیل ساختمانی. انواع و کاربردهای مختلفی را می توان برای پروفیل در نظر گرفت.

پروفیل چیست؟

برشی از تو خالی از آهن می باشد که برای ایجاد ثبات و استحکام سازه های ساختمانی از آن استفاده می کنند. پروفیل ها را می توان با انواع مختلفی در بازار یافت که کاربردهای هر کدام با یکدیگر متفاوت است. شرکت آهن مهام امروزه با داشتن تجربه چندین ساله قیمت قوطی و قیمت پروفیل را توسط معتبرترین شرکت های تولید کننده قوطی و پروفیل در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد.

انواع پروفیل ها

پروفیل ساختمانی

پروفیل های ساختمانی در ساخت اسکلت های فلزی در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. پنجره و درهای آلومینیومی توسط پروفیل های ساختمانی تولید می شوند. انواع پروفیل ها عبارتند از پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد، پروفیل مرکب.

پروفیل های صنعتی

دومین نوع پروفیل ها، پروفیل صنعتی می باشند. مقاومت بالا در برابر فشار وارده، باعث شده تا در صنایع تولید خودرو و همچنین نظامی کاربردهای بسیار بالایی داشته باشند.
پروفیل ها در انواع مختلفی تولید میشوند از جمله میتوان از قوطی صنعتی، قوطی مبلی، قوطی ستونی، قوطی گالوانیزه و … نام برد

پروفیل های صنعتی

قوطی صنعتی: عموما در پل ها ، تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر، صنایع نظامی و در کل سازه های سنگین استفاده می شود

قوطی مبلی
: همانگونه که از نامش مشخص است در صنعت مبل سازی استفاده بسیار زیادی دارد. بدلیل وزن سبک این نوع قوطی ها در تولید لوازم خانگی قطعات خودرو مانند اگزوز خودرو و همچنین ساخت کانکس از این نوع پروفیل استفاده می شود که قیمت قوطی مبلی بر اساس وزن پروفیل محاسبه می شود.

قوطی ستونی
: شاید بتوان لقب پر کاربردترین قوطی ها را به قوطی ستونی لقب داد. عموما برای تولید ساخت ساختمان ها از این نوع قوطی استفاده می شود.

قوطی گالوانیزه
: همانند تمامی قطعات فلزی وقتی نام گالوانیزه را می شنوید یاد روکش خواهید افتاد. گالوانیزه در قوطی ها بیشتر در صنایع گلخانه ای استفاده می شود دلیل آن هم چیزی نیست جز مقاوم در برابر زنگ زدگی.

سایر پروفیل ها

پروفیل ها از نظر اهمیت دارای دسته های دیگری نیز می باشند. پروفیل ها به دو دسته باز و بسته تقسیم می شود. دسته اول باز به دلیل باز بودن شکل آنها مانند تیرآهن، ناودانی، نبشی، تسمه جزو دسته های پروفیل باز به شمار می روند. دسته دوم بسته با توجه به شکل ظاهری آنها مانند قوطی، لوله و همچنین پروفیل UPVC جزو دسته های بسته می باشند.

پروفیل Z

پروفیل Z یکی از مهمترین نوع پروفیل ها می باشد که بیشتر در سالن ها یا در سقف آنها، کاربرد بسیار بالایی دارد. پروفیل Z در چندین نوع تولید میشود که مهمترین آنها Z18، Z20، Z22 می باشند. باید اضافه کرد که پروفیل Z در ساخت سوله، انبار و پارکینگ ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پروفیل C (سی پرلین)

این نوع پروفیل مانند حرف انگلیسی C می باشد که بیشتر در سازه های نیمه سنگین کاربرد دارد.

مزایا و معایب قوطی پروفیل

به طور کل تمامی مقاطع فولادی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که شناخت معایب و مزایای آنها کمک فراوانی به افراد فعال در این حوزه یا مشتریان آهن آلات میکند. طبق گفته های قبلی و با شناخت انواع قوطیهای پروفیل متوجه این امر شدیم که تفاوت قوطی های پروفیل به جنس آنها بستگی دارد، مثلا قوطی پروفیل ساخته‌شده از ورق گالوانیزه، در برابر رطوبت مقاوم است این در حالی است که از مهم‌ترین مزایای پروفیل سی، سهولت نصب مصالح روی آن است. بنابراین، اگر به دنبال نصب آسان و کم‌هزینه هستید، پیشنهاد ما استفاده از پروفیل سی هست که برای پوشش دیوار، سقف و اتصال ستون‌هایی که فاصله‌ی زیادی با هم دارند، مناسب است.

برای معایب قوطی پروفیل میتوان این مثال را بزنیم که اگر پروفیل C، روی اندود نباشد دچار خوردگی می شود و به همین دلیل از عمر آن کاسته میشود.

پروفیل گالوانیزه هم بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی و برای مقاوم‌سازی هرچه بیشتر در و پنجره‌‌های UPVC کاربرد دارد. بنابراین، استفاده از آن را در برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع، در مقابل فشارهای جوی مقاومت می‌کند و استحکام در و پنجره‌ها را بالا می‌برد. مزیت دیگر پروفیل گالوانیزه، جلوگیری از مشکل هرز‌شدن پیچ‌ها و افتادگی بازشوهای درها و پنجره‌ها است.

مزایا و معایب قوطی پروفیل

سخن پایانی

در این مقاله به اهمیت قوطی پروفیل پرداختیم مطالب مهم و مفیدی که به شما در شناخت این محصول، کمک بیشتری خواهد کرد. همان طور که اشاره شد، روش ساخت این مقاطع فولادی، روی کار برد نهایی آن تاثیر فراوان دارد از این رو می‌توان بر اساس نیاز و کاربرد، یک نوع از این مقطع فولادی را انتخاب و استفاده کرد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *