جدول وزن شمش

وزن شمش | آهن مهام

جدول وزنی آهن آلات چیست؟

همه ی ما جهت خرید وسایل مورد نیاز مدت زیادی وقت می گذاریم و با تحقیق در اینترنت و یا پرس و جو سعی میکنیم خریدی کاملا مطمئنی را انجام دهیم، مثلا برای خرید تلفن همراه تمامی جوانب را در نظر میگیریم مانند حجم باتری، میزان حافظه ی رم و حافظه ی اصلی، اندازه صفحه نمایش و… اگر در خرید تلفن همراه فریب بخوریم یا نتوانیم آن چیزی را که مد نظر ماست را خریداری کنیم شاید فقط از نظر مالی، مقداری ضرر کنیم این تصور را بکنید چیزی را خریداری کرده باشید و ممکن است استانداردهای آن با آن چیزی را که در نظر گرفته اید درست از آب در نیاید! و این امر باعث شود خسارتهای جبران ناپذیر مالی و جانی به بار بیاورد! بله درست حدس زده اید. مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن و… از آن دسته محصولاتی هستند که در خرید آنها باید کاملا مطلع و از دانش کافی برخوردار باشید. یکی از مهمترین جوانب در خرید آهن آلات آشنایی با جدول وزنی و فرمولهای مربوط به آنها میباشد.

مجموعه فولاد تجارت مهام

مجموعه فولاد تجارت مهام با برند تجاری آهن مهام دارای بیش از ۳۵ سال سابقه درخشان در حوزه ی خرید و فروش تمام مقاطع فولادی به صورت عمده و جزء و همچنین با وجود انبارهای آهن آلات در نقاط مختلف کشور به عنوان یک منبع مطمئن و موثق در این زمینه آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد. این مجموعه با حضور مدیران کارآمد و نیروهای کارآزموده و متخصص، خرید و فروش و علی الخصوص حمل و نقل را برای مشتریان گرامی نسبت به سایر مجموعه ها متمایز کرده است. و هدف را بر مبنای رضایت کامل مشتریان عزیز از زمان خرید تا زمان تحویل بنا نهاده است. این مجموعه با راه اندازی بستری متفاوت در فضای دیجیتال، خدمات خرید و فروش و تعامل با مشتری را به صورت مستمر ادامه خواهد داد و آماده خدمت رسانی به تمام شرکت های عمرانی و ساختمانی، انبوه سازان و سازمان های خصوصی و دولتی می باشد. شما میتوانید برای اطلاع از آخرین قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش، قیمت ورق، قیمت قوطی و پروفیل، قیمت نبشی و ناودانی، قیمت لوله و… با مراجعه به بخش محصولات سایت آهن مهام و با مشاوره با کارشناسان ما، خریدی مطمئن و با کیفیتی را تجربه کنید.

یکی از دغدغه های مهندسان در زمینه ساخت و ساز (چه ساختمانی و چه سازه های صنعتی) وزن سازه میباشد. میتوان گفت یکی از مهمترین پارامترها در تمامی مراحل ساخت یک سازه، شناخت درست وزن تمامی مقاطع فولادی میباشد چرا که کوچکترین اشتباه در محاسبه وزن مقاطع ممکن است خسارتهای سنگین مالی و جانی به بار بیاورد. به همین دلیل است که تمامی مهندسان فعال در زمینه ساخت و ساز باید فرمول محاسبه تمامی مقاطع فولادی را کاملا آموخته باشند و آن را هنگام انجام پروژه محاسبه کنند. جدول وزنی برای هر مقطع فولادی دارای فرمول خاص خود میباشد. با کمی دقت شما هم میتوانید به راحتی وزن تمامی مقاطع را با استفاده از فرمول هایی نسبتا ساده که بعدا به شما آموزش خواهیم داد را محاسبه کنید، پس با آهن مهام همراه باشید.

همانطور که از قبل اشاره کردیم هر مقطع فولادی دارای فرمول خاص برای محاسبه وزن دقیق خود می باشد البته گاها فرمولها به هم شباهت هایی نیز دارند که در زیر شما را به ساده ترین شکل ممکن با فرمول محاسبه وزن و جدول اشتال شمش فولادی آشنا خواهیم کرد.

وزن شمش | آهن مهام

شمش فولادی چیست؟

شمش در فولاد سازی قدم میانی در تولید فلزات و قدم اول در میان محصولات ریخته گری نیمه تمام است و برای قرار گرفتن در خط تولید دیگر محصولات استفاده میگردد. شمش فولادی دارای انواع مختلفی می باشد و هر نوع از این شمش ها کاربردهای مختلفی در صنعت فولاد دارد. شمش فولادی به سه دسته تقسیم می شوند: بیلت،اسلب و بلوم. بیلت که به عنوان شمشال نیز شناخته میشود، طول بیشتری نسبت به شمش دارد که سطح آن دایره ای یا مربعی و با عرض کمتر از ۱۵ سانتیمتر یا به عبارتی سطح مقطع کوچکتر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع دارد. بخاطر شکل ظاهری بیلت برای تولید میلگرد، مفتول، تسمه و… مناسب است،
بلوم نیز به عنوان شمش نیز شناخته میشود، میتوان گفت بلوم همان بیلت است ولی عرض آن بیش از ۱۵ سانتی متر یا به عبارتی سطح مقطع بزرگ تر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است در واقع بلوم و بیلت در یک دسته قرار میگیرند و به دلیل شکل ظاهری این محصول برای تولید تیرآهن، ریل، سپری و … مناسب است. اسلب (یا تختال) برخلاف بیلت و بلوم سطح آن مستطیلی است و معمولا به ضخامت ۲۳۰ میلیمتر، عرض ۱.۲۵ متر و طول ۱۲ متر میباشد و به همین دلیل برای تولید ورق فولادی، لوله درزدار و.. مناسب است.
طبق تعاریف از شمش میتوان به این نتیجه رسید که تفاوت آنها در شکل مقطع، و ابعاد آن میباشد.

محاسبه وزن شمش

گاهی تصور می شود بدست آوردن وزن شمش کار پیچیده ای میباشد ولی باید عرض کنیم که محاسبه وزن شمش یکی از ساده ترین روش ها یا فرمولهای محاسبه بین کل مقاطع فولادی میباشد. کافی است طول، عرض و ارتفاع را بر حسب متر با هم ضرب کنید سپس در وزن مخصوص آهن ۷.۸۵ ضرب کرده و وزن شمش را به صورت تقریبی بدست آورید. نتیجه بدست آمده وزن شمش بر حسب تن است برای این کار باید عدد بدست آمده را بر عدد ۱۰۰۰ ضرب کنید تا وزن بر حسب کیلو گرم بدست آید.
طول*عرض*ارتفاع=A
وزن مخصوص آهن*A=وزن شمش(برحسب تن)
وزن شمش(برحسب تن)*۱۰۰۰=وزن شمش(برحسب کیلوگرم)

ترکیب شیمیایی و گرید شمش فولاد

در ایران، شمش ها با ترکیبات شیمیایی متنوعی تولید می شود که رایج ترین گرید های تولیدی در کشور به شرح زیر میباشند:

ترکیب شیمیایی گریدهای شمش فولادی

گرید
c
Si
Mn
P(max)
S(max)
Cr(max)
Ni(max)
Cu(max)
۳SP
۰.۱۴
۰.۲۲
۰.۱۵
۰.۳
۰.۰۴
۰.۶۵
۰.۰۴
۰.۰۵
۰.۳
۰.۳
۰.۳
۵SP
۰.۲۸
۰.۳۷
۰.۱۵
۰.۳
۰.۵
۰.۸
۰.۰۴
۰.۰۵
۰.۳
۰.۳
۰.۳
ST37
۰.۰۹
۰.۱۵
۰.۱۷
۰.۳۵
۰.۳۵
۰.۶۵
۰.۰۴۰
۰.۰۴۰
۰.۳
۰.۳
۰.۳
ST52
۰.۱۷
۰.۲۲
۰.۳۵
۰.۵۵
۱.۳۰
۱.۶۰
۰.۰۳۵
۰.۰۴۰
۰.۳
۰.۳
۰.۳
مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.