ورق دریایی یا ورق کشتی | کاربرد آن در صنایع

قیمت ورق دریایی

گاهی ممکن است از خود بپرسید که چرا کشتی ها با وجود سنگینی، در دریا غرق نمی شوند؟ جنس بدنه آنها از چیست و چگونه در برابر آب شور دریا مقاوم هستند و دچار زنگ زدگی نمی شوند؟ همه ی این ها سوالاتی است که ممکن است به ذهن هر یک از ما خطور کند. برای پاسخ به این سوالات کافی است بدانیم که در ساخت کف و بدنه ی انواع مختلف کشتی ها، زیر دریایی ها، شناور ها و غیره، از یکسری ورق های فولادی به نام ورق های دریایی استفاده می شود که در ادامه ی مطلب، برای آشنایی بیشتر با این نوع از ورق ها، انواع آن و کاربردی که دارند، با ما همراه باشید.

ورق دریایی چیست؟

گفتیم که ورق های دریایی، از جمله ورق های فولادی می باشند که جهت ساخت بدنه و کف کشتی ها، زیر دریایی ها، شناور ها و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، این نوع از محصولات که طی فرایند نورد گرم تولید می شوند، در برابر زنگ زدگی، مواد شیمیایی و خوردگی (آب شور دریا) مقاومت بالایی داشته و مستحکم است.

مزایای ورق دریایی

این نوع از ورق ها، با توجه به روند تولیدی ویژه ای که دارند، دارای یکسری مزیت هایی از قبیل موارد زیر نیز می باشند که عبارتند از:

دارای کیفیت بالا و مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی

 قابلیت برش و جوش پذیری مناسب

دارای ضخامت کم و وزنی سبک

دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه

همچنین شما میتوانید لیست قیمت ورق سیاه را در این صفحه ببینید.

انواع ورق های دریایی

علاوه بر موارد ذکر شده، ورق های دریایی بر اساس استانداردهایی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از:

ورق A36

ورق GL-A

ورق LR-A

ورق A36

این نوع از ورق ها، یکی از انواع ورق های دریایی با ابعاد 1.5*6 متر و 2*6 متر هستند که معمولا با فرایند کوره الکتریکی و یا اکسیژن پایه تولید و روانه بازار می شوند. علاوه بر این، مقاومت تسلیم در این نوع از محصولات 200 گیگا پاسکال می باشد که ضخامتشان کمتر از 200 میلی متر ( کمترین آن 2 میلی متر است) و حداقل استحکام 36000 پوند بر اینج بوده و معمولا به شکل تسمه و ذوزنقه برش خورده، جهت اسکله سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق GL-A

ورق های دریایی GL-A، از جمله ورقه هایی با مقاومت تسلیم MPa235 هستند که به نسبت سایر ورقه ها، دارای درجه بالاتر و در نتیجه کیفیت بهتر نیز می باشد. همچنین، مقاومت کششی در این نوع از ورق ها، 400 الی MPa520 است که ضخامتشان 4 مورد بوده و به صورت انحصاری، در صنایع زیردریایی و کشتی سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق LR-A

این نوع از ورق ها، محصولاتی با توان کششی بالایی هستند که همانند ورق GL-A، دارای مقاومت تسلیم 235 و مقاومت کششی MPa520 الی 400  نیز می باشند.

کاربرد ورق دریایی

ورقه های دریای، همانطور که از نامشان پیداست، کاربرد گسترده ای در صنایع دریایی و کشتی سازی دارند. از جمله مهم ترین کاربرد آنها، عبارتند از:

ساخت و تعمیر بدنه و کف انواع کشتی و زیر دریایی

قابلیت استفاده در کف و پایه ی اسکله ها

سکوهای نفتی

شناور های چند منظوره (بارج)

یدک کش

لندینگ گراف

فانوس های دریایی

لوله های انتقال نفت و گاز

پمپ های حفاری نفتی در دریا

شما میتوانید قیمت ورق آجدار و لیست آن را با کلیک روی نوشته ببینید.

کارخانجات تولیدکننده ورق دریایی

علاوه بر موارد ذکر شده، از جمله مهم ترین شرکت ها و کارخانجاتی که در زمینه تولید انواع محصولات فولادی مانند ورق های دریایی با یکدیگر رقابت می کنند، عبارتند از: کارخانه اکسین اهواز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت اورال استیل روسیه، دوفرکو بلژیک، ایلیچ اکراین، هیوندای کره و دانکوک کره.

برای اطلاع از قیمت آهن آلات به وبسایت آهن مهام مراجعه نمایید.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *