ردکردن این
فولاد ضد زنگ یا فولاد زنگ نزن

فولاد ضد زنگ یا فولاد زنگ نزن

فولاد ضد زنگ

این فولاد دارای ویژگیهای منحصر به فرد زیادی میباشد و کاربردهای فراوانی در صنعت ساخت و ساز دارد. این فولاد به عنوان Stainless steel شناخته میشود که از نوعی آلیاژ آهن با حداقل 10.5 درصد کروم ساخته میشود. این آلیاژ مانع زدگی و خوردگی فولاد میشود که با افزایش مقدار کروم، فولاد ضد زنگ تر میشود و در برابر خوردگی نیز مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد. ما در این مقاله می خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه تحقیقاتی در طی 20 سال گذشته کاربرد این فولاد زنگ نزن را تحت تاثیر قرار داده است پس با آهن مهام همراه باشید.

با پیشرفت علم شیمی و تنوع آلیاژهای بدست آمده از این علم، دانشمندان و محققان توانستند آلیاژهای منحصر به فرد کشف و تهیه کنند که یکی از این آلیاژها، همین آلیاژ بکار رفته در فولاد ضد زنگ است. محتوای آلیاژ (کروم) بکار رفته در فولاد ضد زنگ حدود 12 تا 20 درصد است که بجز کروم، این نوع فولاد حاوی مقادیری همانند کربن، سیلیسیوم،  منگنز، نیکل و مولیبدن  نیز میباشد. آلیاژها نام برده باعث میشوند خواص  فولاد ضد زنگ عالی و مقاومت در برابر خوردگی به فولاد اضافه شود.برای اطلاع از قیمت ورق فولاد مبارکه ، قیمت شمش فولادی و قیمت عرشه فولادی بر روی محصول کلیک کنید.

مشخصات فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ بادوام است.

فولاد ضد زنگ قابلیت بازیافت دارد.

فولاد ضد زنگ از نظر اقتصادی به صرفه است.

فولاد ضد زنگ خطری برای سلامتی انسان ندارد.

مشخصات فولاد ضد زنگ

به دلیل داشتن خاصیت ضد زنگ، این فولاد در برابر خوردگی بسیار مقاوم بوده و عمر آن افزایش میابد.  امکانات زیاد از جمله شکل، رنگ و فرم را در عین سخت بودن، تمیز بودن، سازگار و تجدید پذیر بودن در اختیار معماران قرار می دهد. میزان مصرف فولاد ضد زنگ در طی 20 سال گذشته با نرخ رشد شدید 5 درصد افزایش پیدا کرده است و از نرخ رشد بقیه مواد اولیه پیشی گرفته است.

فولاد یک کالای جهانی است و تقاضا برای آن به اندازه کافی وجود دارد و این نوع فولاد (ضد زنگ) همانند اکثر آهن آلات (مانند میلگرد، تیرآهن، ورق های فلزی و…) قابلیت بازیافت را دارا میباشد. بازیافت فلزات میتواند در چرخه اقتصاد هر کشوری به عنوان یک فرصت تجاری بسیار سودآور به حساب بیاید یا بطور کل فلزات با قابلیت بازیافت بدون تغییر در خواص آنها به طور مکرر این قابلیت را دارند. فولاد ضد زنگ هم یکی از انواع فلزاتی است که تجزیه نمی شود و کاملا قابل بازیافت است. امروزه تقاضا برای فولاد ضد زنگ در حال افزایش است و همین ویژگی قابلیت بازیافت باعث شده که این نوع فولاد طرفداران زیادی داشته باشد.

فولاد ضد زنگ از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است و یک انتخاب بسیار مناسب برای محیط زیست است. اگر گرید صحیح فولاد ضد زنگ برای کاربردی انتخاب شود، می‌تواند تا زمان دوام پروژه ادامه یابد و در طول عمر خود، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری و همچنین هزینه‌های بازرسی می‌شود. این نوع فولاد، به دلیل خواص ماندگاری بالا، در بدترین شرایط می‌تواند شکل اصلی خود را حفظ کند.به دلیل دارا بودن سطح صیقلی و صاف فولاد ضد زنگ، به راحتی قابل شستشو است و به سادگی باکتری تولید نمی کند به این دلیل در صنعت مواد غذایی کاربردهای فراوانی دارد. همان طور که از قبل گفته شد فولاد ضد زنگ، 100 درصد بازیافت می شود  و در واقع می‌توان گفت که دوستدار محیط زیست است. یک واقعیت مهم که باید به آن توجه داشت این است که فولاد ضد زنگ در محیط باقی نمی‌ماند و تجزیه می‌شود؛ بنا بر این می‌توان نتیجه گرفت که هیچ خطری برای انسان و حیوانات ایجاد نخواهد کرد.

انواع فولاد ضد زنگ

فولادهای ضد زنگ آلیاژهای پایه آهن می باشند که حداقل کروم بکار رفته در آنها 10.5 درصد است مقاومت در برابر خوردگی در این نوع فولاد به دلیل تشکیل لایه اکسید آلیاژ کروم بر سطح آنها است که دارای انواع مختلفی می باشند:

فولادهای ضد زنگ آستنیتی (سری 200 و 300)آلیاژهای دوبلکس

فولادهای ضد زنگ Ferritic (سری 400)فولاد ضد زنگ مارتنزیتی (سری 400 و 500)فولاد ضد زنگ رسوب سختی (Precipitation-Hardening or PH).

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *