ردکردن این
فرایند گالوانیزه کردن فلزات

فرایند گالوانیزه کردن فلزات

اهمیت گالوانیزاسیون

شاید بتوان گفت بهترین و به صرفه ترین روش برای محافظت فلزات در برابر اکسید شدن یا زنگ زدگی و یا خوردگی، گالوانیزه کردن آنها میباشد. کاربردهای فلزات گالوانیزه شده آنقدر زیاد و متنوع است که نمیتوان همه آنها را در این مقاله ذکر کرد ولی سعی بر این داریم تا حد ممکن اهمیت گالوانیزه کردن فلزات را به طور مفصل و ساده در این مقاله بگنجانیم. پس با آهن مهام همراه باشید.

یکی از روشهای ضد زنگ سازی فلزات، افزودن آلیاژهای ضد اکسید یا آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی می باشد ولی استفاده از این آلیاژها بسیار گران است. استفاده از آلیاژهای ضد خوردگی بیشتر برای مصارفی بکار می روند که این مصارف برای کاربردهای منحصر به فرد یا بسیار خاص بکار برده شوند. پس بهترین راه این است که فلزات را بعد از پاکسازی و یا اسید شویی، بعد از برطرف کردن چربیها، گرد و غبار و ضایعات مانده روی سطح و پشت بدنه فلز، آن را با روکش گالوانیزه مسلح میکنند تا ویژگی ضد خوردگی یا ضد زنگ را به آن اضافه کنند. ورق گالوانیزه ، قوطی گالوانیزه  و لوله گالوانیزه از مهمترین محصولات یا مقاطع فلزی با روکش گالوانیزاسیون میباشند.

فرایند گالوانیزه کردن

یکی از بهترین و متداول ترین روش های گالوانیزاسیون، روش گالوانیزه گرم است. در این ورش آهن یا فولاد را در حمام یا وان روی قرار میدهند. این فرایند پوشش چند لایه بر روی آهن یا فولاد ایجاد میکند تا در برابر خوردگی مقاوم شود. فرایند گالوانیزه گرم شیب، یکی از قدیمی ترین و متداولترین روشهای گالوانیزاسیون میباشد.

مراحل اصلی گالوانیزه گرم

 • آماده سازی سطح گالوانیزه
 • گالوانیزه کردن
 • نگهداری

مراحل اصلی گالوانیزه گرم

آماده سازی سطح گالوانیزه

منظور از آماده سازی سطح، این است که سطح فلز باید کاملا تمیز شود تا تمامی چربیها، ضایعات، گرد و غبار و اکسیدها از آن زدوده شود.

گالوانیزه کردن

بعد از آماده سازی و تمیز شدن سطح مورد نظر و زدودن تمامی اضافات، فلز برای ورود به حمام روی آماده میشود. روی موجود در حمام گالوانیزه از نوع روی B6 ASTM با خلوص آن 98% میباشد. گاهی اوقات برای رسیدن به ویژگیهای مورد نظر، مواد دیگری به این حمام اضافه میکنند. برای ذوب کردن روی باید دمای حمام بین 438 الی 460 درجه سانتی گراد باشد. در این دما، روی به شکل مایع در می آید سپس قطعه فولادی مورد نظر در حمام روی غوطه ور شده و این کار تا زمانی ادامه می یابد که دمای فولاد درون حمام با دمای روی یکی شده و واکنش بین فولاد و روی کامل شود و بعد از آن فولاد را خارج میکنند.

نگهداری

پس از پایان فرایند گالوانیزاسیون، و خارج کردن فولاد از حمام روی، برای حفظ و پوشش گالوانیزه باید فولاد را در مکان های مخصوص نگهداری کنند.

استانداردهای گالوانیزه

گالوانیزاسیون دارای استانداردهایی است که هر تولید کننده ای باید آنها را رعایت کند. در زیر تمامی استانداردهای گالوانیزه کردن را ذکر خواهیم کرد.

استاندارد ASTM

 • ASTM A123/A123M
 • ASTM A153/A153M
 • ASTM A767/A767M

پیش گالوانیزه

 • ASTM A143/A143M
 • ASTM A384/A384M
 • ASTM A385/A385M
 • ASTM B6

پس گالوانیزه

 • ASTM A780
 • ASTM D6386
 • ASTM D7803
 • ASTM E376

استانداردهای دیگر

 • CSA G164
 • ISO 1461

ورق گالوانیزه

میتوان گفت ورق گالوانیزه یکی از مهمترین و کاربردی ترین ورقهای موجود در بازار است که در زیر به معرفی این ورق می پردازیم.

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق های فولادی یا ورق سیاه ، در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار آسیب پذیر هستند ولی استحکام کششی و برشی خوبی دارند. برای تقویت و عدم خوردگی ورق فولادی ، متخصصان حوزه آهن آلات، این نوع ورق ها را به روش های مختلفی تقویت میکنند که یکی از این روشها، پوشش یا گالوانیزه کردن میباشد. ورق گالوانیزه یکی از انواع ورق های فلزی میباشد که مصارف و کاربرد های خاص خود را دارد عموما ورق های تولید شده ممکن است دچار خوردگی و یا زنگ زدگی شوند. تولید ورق های مقاوم در برابر زنگ زدگی، صرفه اقتصادی ندارد و مقرون به صرفه نیست به همین دلیل ورق های گالوانیزه برای کم کردن هزینه، تولید می شوند. گالوانیزه کردن ورقها بهترین و اقتصادی ترین روش برای این کار میباشد.
برای تولید ورق گالوانیزه ابتدا ورق وارد وان ذوب شده و در آن غوطه ور میشود و نسبت به ضخامت فلز، روی سطح ورق قرار می گیرد. از کاربردهای مهم ورق گالوانیزه می توان به تولید لوله های انتقال آب، مخزن های نگهداری آب، کابینت ها و سقف سوله ها اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم به طور مفصل و ساده شما را با اهمیت، روش گالوانیزاسیون و استانداردهای گالوانیزه کردن مقاطع فلزی آشنا کنیم. گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون (galvanize) یکی از اقتصادی ترین روش های محافظت فلزات در محیط های خورنده است. ورقها، لوله ها و قوطیهای گالوانیزه در ابعاد و ضخامت های متنوعی تولید میشود و بدون شک قبل از خرید باید آشنایی کامل یا نسبی، نسبت به این محصولات داشته باشید. اگر قصد خرید و استفاده از ورق گالوانیزه و قیمت ورق و همچنین مابقی آهن آلات را داشته باشید، مجموعه متخصص و مشاوران آهن مهام آماده اند تا خدمات گسترده ای در زمینه مشاوره، و اعلام قیمت روز آهن آلات به شما ارائه دهند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *