ردکردن این
ورق ST52 چیست؟ کاربردها و ویژگی های آن

ورق ST52 چیست؟ کاربردها و ویژگی های آن

استانداردهای آلیاژی گوناگونی که برای تولید محصولات فولادی استفاده می شوند، بسیار متنوع هستند. ورق ST52 محصولی است که با استفاده از یکی از پر مصرف ترین گروه های آلیاژی، یعنی فولاد ST52 تولید شده است. این گروه آلیاژی دارای دسته بندی های مختلف و زیرمجموعه هایی می باشد که در برخی از ویژگی ها با هم تفاوت دارند.

تنوع موجود در بین نمونه های مختلف از ورق های ST52، به صنعتگران کمک خواهد کرد تا بتوانند مواد اولیه خود را به صورت کاملا مطابق با ویژگی های مورد نظر خود در محصول انتخاب نمایند. همچنین قیمت ورق ST52 تابع آلیاژ به کار رفته در آن می باشد و متغییر است. در این مقاله از آهن مهام به بیان خصوصیات، کاربردها و برخی از انواع ورق ST52 خواهیم پرداخت.

ورق ST52 چیست؟

زمانی که در بین انواع ورق فولادی، نیاز به استفاده از نمونه ای با سختی بالا و استحکام کششی مطلوب باشیم، می توان با اطمینان از ورق اس تی 52 استفاده کرد. این محصول به صورت گسترده در صنایع گوناگون و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی فولاد ST در گریدهای مختلف از جمله ST52 برای ساخت بسیاری از مقاطع فولادی مورد استفاده می باشد.

فولاد ST52 در استاندارد DIN 17100 به عنوان فولاد ساختمانی و صنعتی معرفی شده است. استفاده از این استاندارد در ساخت بسیاری از مقاطع فولادی مانند میلگرد، لوله، پروفیل و … رایج و متداول می باشد.

در بین انواع فولاد ST، آلیاژ ST52 از میزان کربن بالاتری برخوردار بوده و به همین جهت، مقدار استحکام و سختی آن در مقایسه با ST37، ST44 و دیگر گریدهای فولاد ST بالاتر می باشد. رایج ترین گروه آلیاژی مورد استفاده در ساخت ورق ST52، فولاد ST52-3 می باشد. ترکیبات آلیاژی این محصول عبارتند از:

کربن (C)، سیلیسیم (Si)، منگنز (Mn)، فسفر (P)، گوگرد (S)، کروم (Cr) و مولیبدن (Mo). البته مقادیر بسیار اندک از نیکل و مس نیز در این گرید آلیاژی استفاده شده است.

آلیاژ های ورق st52

ویژگی های ورق ST52

ورق سیاه ST52، علاوه بر سختی و استحکام از ویژگی های متعددی برخوردار است. این محصول در برابر خوردگی، سایش و آسیب های ناشی از اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد. از دیگر ویژگی های ورق آهن ST52 می توان به قابلیت جوش پذیری بالا، وزن مناسب و همچنین، انعطاف و خم پذیری اشاره نمود. به طور کلی می توان گفت خصوصیات اصلی این محصول عبارتند از:

کارخانه های تولید کننده انواع ورق فولادی، محصولات خود را در دو نوع رول و شیت عرضه می کنند. ورق رول ST52، در کارخانجات فولاد مبارکه اصفهان، اکسین اهواز، کاویان اهواز و برخی از دیگر مراکز صنعتی در کشور تولید می شود. عرض رول این محصولات بین 1000 و 1250 در نمونه های متخلف، متغیر می باشد. میزان ضخامت ورق های ST52 در بازار نیز بین 2 تا 120 میلیمتر تعریف شده است.

ویژگی های ورق ST52

انواع ورق ST52

همه انواع ورق آلیاژی دارای زیرگروه های متعدد هستند. ورق ST52 نیز در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام از آنها خصوصیات فیزیکی و مکانیکی متفاوتی با دیگری دارد. باید در نظر داشت که در بین نمونه هایی که به آنها اشاره خواهیم کرد ورق ST52-3 از رایج ترین و پرکاربرد ترین نمونه های موجود در این دسته بندی می باشد. انواع ورق ST52 عبارتند از:

کاربرد ورق ST52

بسیاری از انواع ورق های فولادی هم در ساختمان سازی و پروژه های عمرانی و هم در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد ورق ST52، در صنعت و ساخت و ساز، فراوان بوده و از آن برای ساخت بسیاری از مقاطع فولادی نیز استفاده می شود. در صنعت فولاد برای تولید انواع پروفیل و قوطی ورق های ST52 بکارگیری شده اند. از جمله رایج ترین کاربردهای ورق فولادی ST52، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قیمت ورق ST52

در کشور ما به دلیل فعالیت شرکت های متعدد در زمینه تولید و فروش ورق ST52، قیمت این محصول در مقایسه با نمونه هایی که تولید داخلی ندارند، کمتر مورد تاثیر مستقیم نرخ ارز قرار می گیرد. در بازار آهن آلات، تعیین قیمت ورق ST52 و دیگر انواع مقاطع فولادی با محاسبه وزن آنها انجام می شود.

گروه فولاد تجارت مهام از مجموعه های بزرگ و با سابقه در عرضه انواع محصولات صنعت فولاد در سراسر کشور می باشد. شما می توانید به وسیله تماس با همکاران کارشناس ما در وب سایت آهن مهام از قیمت ورق آلیاژی و سایر ورق ها اطلاع یافته و جهت خرید محصول مورد نظر خود اقدام نمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *