تیرآهن IPE و کاربردهای آن

تیرآهن، یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است که در سازه های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، وظیفه ی این محصول این است که تنش نیروهای وارده به سازه ها را تحمل می کند. تیرآهن در ستون ها و سازه های فلزی بسیار کاربرد دارد و همچنین دارای انواع مختلفی است و با توجه به شکل ظاهری و خواص مکانیکی در موارد متفاوتی استفاده می شوند. در این مقاله می خواهیم به بررسی تیرآهن IPE و کاربردهای آن بپردازیم. پس با ما در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.

تیرآهن IPE چیست؟

تیرآهن IPE مخفف I Profile Eroeenne می باشد و به آن تیرآهن نیم پهن هم گفته می شود. این نوع محصول، در کشورهای اروپایی و ایران بسیار کاربرد دارد. تیرآهن IPE، یکی از اساسی ترین تیرآهن های بازار فولاد به شمار می رود که شکل ظاهری آن به حرف انگلیسی I شباهت دارد. این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن های دیگر، محبوبیت بیشتری دارد؛ زیرا ضخامت بال های ابتدایی و انتهایی آن یکسان است و همچنین ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت است. ارتفاع این محصول طبق استاندارد از 80 تا 600 میلی متر تولید می شود، ولی رایج ترین سایزهای تیرآهن IPE در ایران از 120 تا 300 میلی متر می باشد. St 37، St 44 و St 52 انواع مختلفی از تیرآهن IPE هستند.

مشخصات تیرآهن IPE

تیرآهن IPE، یکی از رایج ترین محصولات فولادی به شمار می رود که در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع تیرآهن در مقایسه با دیگر تیرآهن ها، سبک تر است و طبق استاندارد اروپایی ساخته می شود. مقطع این محصول، شبیه به حرف انگلیسی I است که به آن جان تیرآهن گفته می شود و در برابر نیروهای برشی مقاوم است. بال های تیرآهن IPE به طرفین باریک می شوند و باعث می شود که تیرآهن در برابر خمش مقاوم باشد. نکته ی دیگر این که، عرض بال این تیرآهن، حدود نیمی از ارتفاع آن می باشد. تعیین ابعاد و اندازه ی تیرآهن IPE بر اساس مشخصه های H (ارتفاع بال)، G (وزن هر متر)، Ts (ضخامت جان)، Tg (ضخامت بال ها)، A (سطح مقطع) و B (عرض بال ها) صورت می گیرد.

کاربردهای تیرآهن IPE

مهم ترین و اساسی ترین کاربردهای تیرآهن IPE عبارت است از:
 – کاربرد در ساختمان به شکل ستون، نعل درگاه و خرپا
 – کاربرد در ماشین آلات و تجهیزات
 – پل لانه زنبوری
 – تیر در سقف ها

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن IPE

تیرآهن IPE مانند دیگر محصولات فولادی، مزایا و معایبی دارد. این محصول در سازه های مرتفع بسیار کاربرد دارد. این نوع تیرآهن نسبت به بتن، نیاز به فضای کم تری دارد و همچنین نصب و اجرای آن به راحتی انجم می شود. معایب استفاده از تیرآهن IPE شامل موارد زیر می باشد:
 – تیرآهن IPE، مقاومت کمی در برابر دمای بالا دارد.
 – این نوع محصول در برابر شرایط جوی نامناسب، دچار فرسودگی و خوردگی می شود.
 – استفاده از این تیرآهن، باعث مشکلاتی در اتصال جوش می شود.

نحوه ی تولید تیرآهن IPE

روش های مختلفی برای تولید تیرآهن IPE وجود دارد و از میان روش ها، می توان به نورد گرم یا جوشکاری قطعات اشاره کرد. از فولاد ضد زنگ برای ساخت تیرهای IPE استفاده می شود؛ زیرا انعطاف پذیری بالایی دارد. به طور معمول، تولید این نوع تیرآهن به روش نورد گرم صورت می گیرد، اما به عقیده ی برخی از متالوژیست ها، بهتر است که تیرهای H جوشکاری شوند. پروفیل های فولاد ضد زنگ از قراضه تولید می شوند و قابلیت بازیافت نیز دارد.

مقایسه تیرآهن IPE و INP

تیرآهن IPE: به طور کلی، تیرآهن IPE از کشورهایی مانند کره، لهستان، اسپانیا و آلمان وارد می شود. این محصول از یک زاویه می تواند کشش را تحمل کند. این تیرآهن دارای ضخامت بال های یکسانی است و به همین دلیل در میان انواع تیرآهن ها، محبوبیت بیشتری دارد.
تیرآهن INP: این تیرآهن از محصولات کشورهای چین و روسیه به شمار می رود. تیرآهن INP از هر دو زاویه برای کشش مقاومت دارد. این تیرآهن در مقایسه با تیرآهن IPE، بسیار سریع و راحت نصب می شود و همچنین هزینه عملیاتی آن کم تر است. ضخامت بال های تیرآهن INP از سمت جان تیر به بیرون نازک می شود و به همین دلیل، شیب ملایمی دارد.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *