ردکردن این
پرکاربردترین تیرآهن ها

پرکاربردترین تیرآهن ها

تیرآهن، یکی از اساسی ترین مقاطع فولادی است که تنش های به وجود آمده از نیروی برشی و لنگر خمشی را تحمل می کند. روش نورد گرم، در فرآیند تولید این محصول به کار رفته است. به طور کلی، تیرآهن از لحاظ نسبت بال و عرض ها، در گروه های مختلفی قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم به بررسی سه نوع از پرکاربردترین تیرآهن ها و کارخانه های تولیدکننده ی تیرآهن بپردازیم. پس با ما در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.

همچنین میتوانید لیست قیمت ها را در این صفحات ببینید:

 

تیرآهن چیست؟

تیرآهن، یک مقطع فولادی است که در پروژه های ساخت و ساز بسیار کاربرد دارد. این محصول به دو شکل مقطع I و H تولید می شود. بخش اصلی و میانی تیرآهن را جان تیرآهن، و به لبه ها و کناره های این مقطع، بال تیرآهن گفته می شود. این محصول در طراحی ستون، خرپا و تیرها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت که هیچ پروژه ای بدون وجود آن به پایان نمی رسد.

تیرآهن

معرفی پرکاربردترین تیرآهن ها

تیرآهن هایی که در ساختمان سازی و صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارند، عبارت است از:

تیرآهن IPE

تیرآهن IPE، یکی از اساسی ترین تیرآهن های بازار فولاد به شمار می رود که به آن تیرآهن نیم پهن هم گفته می شود. تولید این محصول، مطابق با استاندارد اروپایی انجام می گیرد. شکل ظاهری این تیرآهن به حرف انگلیسی I شباهت دارد و نسبت به تیرآهن های دیگر از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این محصول به صورت ستون یا خرپا، لانه زنبوری و همچنین تیر در پوشش سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که از استحکام بالایی برخوردار است. این محصول در ساخت و ساز مهندسی و عمرانی بسیار کاربرد دارد. ظاهر این تیرآهن به حرف انگلسی H شباهت دارد؛ و به همین علت به تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن معروف است. این مقطع فلزی از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است.
تیرآهن هاش در برابر نیروهای برشی و خمشی از مقاومت خوبی برخوردار است و سرعت نصب بالایی دارد؛ به همین دلیل پروژه های ساختمانی و صنعتی با وجود این مقطع، به آسانی پیش می رود. تیرآهن هاش در کشتی سازی، سدسازی، پل سازی و همچنین در پالایشگاه ها بسیار کاربرد دارد.
تیرآهن هاش به سه نوع تیرآهن هاش سبک، سنگین و فوق سنگین تقسیم بندی می شود. تیرآهن هاش سنگین در مکان هایی که به مقاومت بالا نیاز دارد، استفاده می شود و همچنین در تهیه ی تیر و خرپا مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا برای تحمل وزن زیاد، از مقاومت بالایی برخوردار است. تیرآهن هاش سنگین در مقایسه با نوع سبک آن، دارای بال های پهن تری است و ضخامت بیشتری دارد و به همین دلیل در سدسازی و پل سازی استفاده می شود.

تیرآهن لانه زنبوری

یکی از پرمصرف ترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی، تیرآهن لانه زنبوری است و در طول خود، حفره های توخالی و شبیه به لانه زنبور دارد. تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل ساخته می شود که بتواند کمان خمشی بیشتری را با کمترین تغییر شکل، تحمل کند. این محصول به عنوان ستون در سازه ها و عناصر سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل سبک وزن بودن این تیرآهن، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. نکته دیگر این که، می توان لوله های تأسیساتی و برق را از حفره های ایجاد شده در این تیرآهن، عبور داد.

تیرآهن لانه زنبوری

کارخانه های تولید کننده ی تیرآهن

مهم ترین کارخانه های تولید کننده ی تیرآهن در ایران عبارت است از:
– کارخانه ی ذوب آهن اصفهان
– کارخانه ی پروفیل صنعت ماهان
– کارخانه ی صبح پارسیان
– مجتمع جهان فولاد غرب
– کارخانه ی ظفر بناب
– مجتمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران
– کارخانه ی فولاد البرز ایرانیان
در ادامه قصد داریم به معرفی کارخانه ی ذوب آهن اصفهان بپردازیم.

کارخانه ی ذوب آهن اصفهان

یکی از کهن ترین و بزرگ ترین کارخانه های تولید کننده ی مقاطع فولادی، کارخانه ی ذوب آهن اصفهان است. این کارخانه در میان افراد فعال در حوزه ی آهن آلات، از محبوبیت بسیاری برخوردار است؛ زیرا محصولات تولید شده ی آن، کیفیت بالایی دارد. یکی از اساسی ترین فعالیت های این کارخانه، تولید تیرآهن هایی با سایز 12 تا 30 می باشد. مهم ترین انواع تیرآهن های ذوب آهن، شامل موارد زیر می شود.
– تیرآهن های IPN با استاندارد DIN1025-1
– تیرآهن های بال پهن موازی با استاندارد ISIRI 14484
– تیرآهن های بال نیم پهن موازی با استاندارد DIN 1025-5

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *