ردکردن این
میلگرد ادکا و عصایی

میلگرد ادکا و عصایی چیست؟

همانگونه که از اسم این نوع میلگرد مشخص است ظاهری شبیه به عصا دارد همچنین به آن میلگرد اردک یا ادکا نیز گفته می شود. ادکا کلمه ای روسی به معنی اردک می باشد. میلگرد عصایی اغلب برای مقاوم سازی سقف استفاده می شود.  شباهت بسیار بالای میلگرد عصایی با میلگرد ممان منفی ممکن است خریدار را دچار اشتباه کند به همین دلیل هنگام خرید میلگرد عصایی دقت به خرج دهید.

 

در مقالات قبلی خواندیم که قیمت میلگرد و در کل میلگردها انواع و اشکال مختلفی دارند و میدانیم که میلگرد برای استحکام بتن ها اغلب استفاده می شوند. آرماتور عصایی  بیشتر در سقف تیرچه و بلوک استفاده می شود. بیشتر تولید کنندگان میلگرد عصایی برای جلوگیری از زنگ زدگی و رطوبت این میلگردها را ضد زنگ تولید می کنند و همین امر باعث بالا رفتن وزن میلگرد عصایی شده است. در حقیقت میلگرد عصایی از میلگردهای آجدار ضخیم تولید می شوند، میلگردهای آجدار با استانداردهای بیشتر A3 با استفاده از حرارت آنها را خم کرده و به شکل عصا تولید می کنند. میلگردهای اس آی در ضخامت های متنوعی تولید می شوند و همانگونه که اطلاع دارید هرچی ضخامت میلگرد بالاتر باشد وزن بالاتر و مقاومت نیز بیشتر می شود. برای اطلاع از آخرین قیمت میلگرد A3 می تونید به وب سایت مراجعه کنید.

کاربرد میلگرد ادکا یا عصایی چیست؟

در صنعت سازه ها و استفاده از آرماتورهای بتنی تیرچه ها روی بال پایینی تیرهای فولادی ها نصب می شوند، همین امر سبب می شود که فضای به اندازه ای در بخش تکیه گاه بوجود نیایید و فشار زیاد روی سقف باعث کاهش ایمنی و در نتیجه‌ ضعیف شدن و خراب شدن آن میشود، اینجاست که کاربرد اصلی میلگرد عصایی نمایان می شود چرا که آرماتورهای عصایی در محل اتصال تیرچه و تیر استفاده می شود.  استفاده از میلگرد عصایی در این محل باعث تقویت سازه و مقاومت سازی سقف می شود. همچنین به دلیل مقاوم سازی بسیار عالیه میلگرد های اس آی از آنها در ستون و سقف بناهای بزرگ استفاده زیادی می شود اگرچه در بناهای بزرگ از میلگرد های عصایی قطورتری نسبت به سازه های کوچک استفاده می شود.به دلیل رنگ پذیری های ضد زنگ بودن میلگرد عصایی این محصول از طول عمر بسیار بالایی بهره می‌برد همچنین امکان خم شدن تا ١٨٠ درجه از شکستن در برابر خمیدگی جلوگیری می‌کند و ارزش بکارگیری از این آرماتور فولادی را بالا می برد.

در مجموع مهندسان و کارفرما ها برای تقویت سقف از میلگرد عصایی استفاده می کنند.  استفاده از این نوع آرماتور ها باعث جلوگیری از تخریب در مواقع زلزله و سایر بلایای طبیعی می شود.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *