جدول وزن نبشی و ناودانی

وزن نبشی و ناودانی | آهن مهام

جدول وزن آهن آلات چیست؟

همه ی ما جهت خرید وسایل مورد نیاز مدت زیادی وقت می گذاریم و با تحقیق در اینترنت و یا پرس و جو سعی میکنیم خریدی کاملا مطمئنی را انجام دهیم، مثلا برای خرید تلفن همراه تمامی جوانب را در نظر میگیریم مانند حجم باتری، میزان حافظه ی رم و حافظه ی اصلی، اندازه صفحه نمایش و… اگر در خرید تلفن همراه فریب بخوریم یا نتوانیم آن چیزی را که مد نظر ماست را خریداری کنیم شاید فقط از نظر مالی، مقداری ضرر کنیم این تصور را بکنید چیزی را خریداری کرده باشید و ممکن است استانداردهای آن با آن چیزی را که در نظر گرفته اید درست از آب در نیاید! و این امر باعث شود خسارتهای جبران ناپذیر مالی و جانی به بار بیاورد! بله درست حدس زده اید. مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیر آهن و… از آن دسته محصولاتی هستند که در خرید آنها باید کاملا مطلع و از دانش کافی برخوردار باشید. یکی از مهمترین جوانب در خرید آهن آلات آشنایی با جدول وزنی و فرمولهای مربوط به آنها میباشد.

یکی از دغدغه های مهندسان در زمینه ساخت و ساز (چه ساختمانی و چه سازه های صنعتی) وزن سازه میباشد. میتوان گفت یکی از مهمترین پارامتر ها در تمامی مراحل ساخت یک سازه، شناخت درست وزن تمامی مقاطع فولادی میباشد چرا که کوچکترین اشتباه در محاسبه وزن مقاطع ممکن است خسارتهای سنگین مالی و جانی به بار بیاورد. به همین دلیل است که تمامی مهندسان فعال در زمینه ساخت و ساز باید فرمول محاسبه تمامی مقاطع فولادی را کاملا آموخته باشند و آن را هنگام انجام پروژه محاسبه کنند.
جدول وزنی برای هر مقطع فولادی دارای فرمول خاص خود میباشد. با کمی دقت شما هم میتوانید به راحتی وزن تمامی مقاطع را با استفاده از فرمول هایی نسبتا ساده که بعدا به شما آموزش خواهیم داد را محاسبه کنید، پس با آهن مهام همراه باشید.

همانطور که از قبل اشاره کردیم هر مقطع فولادی دارای فرمول خاص برای محاسبه وزن دقیق خود می باشد البته گاها فرمولها به هم شباهت هایی نیز دارند که در زیر شما را به ساده ترین شکل ممکن با فرمول محاسبه وزن و جدول اشتال نبشی و ناودانی آشنا خواهیم کرد.

وزن نبشی و ناودانی | آهن مهام

نبشی و ناودانی چیست؟

شاید بتوان گفت بیشترین استفاده در صنعت سازه را به نبشی و ناودانی نسبت داد. این دو محصول فولادی با انواع و اقسام مختلفی در بازار موجود می باشد. همچنین نبشی و ناودانی دارای تفاوتهایی نیز می باشند که در ادامه به آنها می پردازیم. نبشی ها دارای کاربردهای بسیار زیادی در صنعت ساختمان را داراست. از جمله کاربردها میتوان به: اتصال ستون ها به صفحات در سازه های فلزی، ساخت سقف کرمیت برای باب بالایی تیرچه ها، اتصال پل ها به ستون های سازه، ساخت خرپا، و بسیاری از کاربرد های دیگر اشاره کرد. نبشی ها به دو شکل شاخه و خرد استفاده می شوند. نبشی را در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی ال “L” نشان می دهند و اگر بال ها مساوی باشند پس از حرف L سایز بال را درج می کنند به عنوان مثال L200 یعنی نبشی های بال مساوی با اندازه بال ۲۰۰ میلیمتر و اگر بال ها نامساوی باشند سایز هر دو بال به صورت ضرب کنار هم درج می شود مثل L200*100 یعنی نبشی بال نامساوی که یک بال آن ۲۰۰ میلیمتر و یک بال آن ۱۰۰ میلیمتر است. نبشی های دارای طول و ضخامت های مختلفی هستند.

فرمول محاسبه جدول وزن نبشی و ناودانی

وزن نبشی و ناودانی را بر طبق جدول اشتال و فرمولی که در زیر گفته شده است محاسبه می کنند. محاسبه وزن نبشی جهت تعیین قیمت و موارد دیگر کاربرد اساسی دارد.

جدول وزن نبشی = اندازه بال نبشی * طول نبشی * ضخامت نبشی * ۷۸۵۰ * ۲

جدول وزن (جدول اشتال) نبشی

ردیف
سایز نبشی (mm)
وزن هر متر (Kg/m)
طول بال (h/mm)
ضخامت بال (t/mm)
وزن شاخه ۶ متری (Kg/m)
وزن شاخه ۱۲ متری (Kg/m)
۰۱
L30×۳۰×۳
۱/۳۶
۳۰
۳
۸/۱۶
۱۶/۳۲
۰۲
L30×۳۰×۴
۱/۷۸
۳۰
۴
۱۰/۶۸
۲۱/۳۶
۰۳
L35×۳۵×۴
۲/۰۹
۳۵
۴
۱۲/۵۴
۲۵/۰۸
۰۴
L40×۴۰×۴
۲/۴۲
۴۰
۴
۱۴/۵۲
۲۹/۰۴
۰۵
L40×۴۰×۵
۲/۹۷
۴۰
۵
۱۷/۸۲
۳۵/۶۴
۰۶
L45×۴۵×۴.۵
۳/۰۶
۴۵
۴/۵
۱۸/۳۶
۳۶/۷۲
۰۷
L45×۴۵×۴.۵
۳/۰۶
۴۵
۴/۵
۱۸/۳۶
۳۶/۷۲
۰۸
L50×۵۰×۴
۳/۰۶
۵۰
۴
۱۸/۳۶
۳۶/۷۲
۰۹
L50×۵۰×۵
۳/۷۷
۵۰
۵
۲۲/۶۲
۴۵/۲۴
۱۰
L50×۵۰×۶
۴/۴۷
۵۰
۶
۲۲/۸۲
۵۳/۶۴
۱۱
L60×۶۰×۶
۵/۴۲
۶۰
۶
۳۲/۵۲
۶۵/۰۴
۱۲
L60×۶۰×۸
۷/۰۹
۶۰
۸
۴۲/۵۴
۸۵/۰۸
۱۳
L65×۶۵×۷
۶/۸۳
۶۵
۷
۴۰/۹۸
۸۱/۹۶
۱۴
L70×۷۰×۶
۶/۳۸
۷۰
۶
۳۸/۲۸
۷۶/۵۶
۱۵
L70×۷۰×۷
۷/۳۸
۷۰
۷
۴۴/۲۸
۸۸/۵۶
۱۶
L75×۷۵×۶
۶/۸۵
۷۵
۶
۴۱/۱
۸۲/۲
۱۷
L75×۷۵×۸
۸/۹۹
۷۵
۸
۵۳/۹۴
۱۰۷/۸۸
۱۸
L80×۸۰×۸
۹/۶۳
۸۰
۸
۵۷/۷۸
۱۱۵/۵۶
۱۹
L80×۸۰×۱۰
۱۱/۹
۸۰
۱۰
۷۱/۴
۱۴۲/۸
۲۰
L90×۹۰×۷
۹/۶۱
۹۰
۷
۵۷/۶۶
۱۱۵/۳۲
۲۱
L90×۹۰×۸
۱۰/۹
۹۰
۸
۶۵/۴
۱۳۰/۸
۲۲
L90×۹۰×۹
۱۲/۲
۹۰
۹
۷۳/۲
۱۴۶/۴
۲۳
L90×۹۰×۱۰
۱۳/۴
۹۰
۱۰
۸۰/۴
۱۶۰/۸
۲۴
L100×۱۰۰×۸
۱۲/۲
۱۰۰
۸
۷۳/۲
۱۴۶/۴
۲۵
L100×۱۰۰×۱۰
۱۵/۰
۱۰۰
۱۰
۹۰
۱۸۰
۲۶
L100×۱۰۰×۱۲
۱۷/۸
۱۰۰
۱۲
۱۰۶/۸
۲۱۳/۶

جدول وزن (جدول اشتال) ناودانی های سنگین

ردیف
سایز ناودانی mm
وزن هر متر شاخه kg/m
ارتفاع ناودانی h
عرض بال b
وزن شاخه ۶ متری kg/m
وزن شاخه ۱۲ متری kg/m
۰۱
۸۰
۸.۶۵
۸۰
۴۵
۵۱.۹
۱۰۳.۸
۰۲
۱۰۰
۱۰.۶
۱۰۰
۵۰
۶۳.۶
۱۲۷.۲
۰۳
۱۲۰
۱۳.۴
۱۲۰
۵۵
۸۰.۴
۱۶۰.۸
۰۴
۱۴۰
۱۶.۰
۱۴۰
۶۰
۹۶.۰
۱۹۲.۰
۰۵
۱۶۰
۱۸.۶
۱۶۰
۶۵
۱۱۱.۶
۲۲۳.۲

جدول وزن (جدول اشتال) ناودانی های سبک

ردیف
سایز ناودانی mm
وزن هر متر شاخه kg/m
ارتفاع ناودانی h
عرض بال b
وزن شاخه ۶ متری kg/m
وزن شاخه ۱۲ متری kg/m
۰۱
۸۰
۷.۰۵
۸۰
۴۰
۴۲.۳
۸۴.۶
۰۲
۱۰۰
۸.۵۹
۱۰۰
۴۶
۵۱.۵۴
۱۰۳.۰۸
۰۳
۱۲۰
۱۰.۴۰
۱۲۰
۵۲
۶۲.۴
۱۲۴.۸
۰۴
۱۴۰
۱۲.۳۰
۱۴۰
۵۸
۷۳.۸
۱۴۷.۶
۰۵
۱۶۰
۱۴.۲۰
۱۶۰
۶۴
۸۵.۲
۱۷۰.۴

مجموعه فولاد تجارت مهام

مجموعه فولاد تجارت مهام با برند تجاری آهن مهام دارای بیش از ۳۵ سال سابقه درخشان در حوزه ی خرید و فروش تمام مقاطع فولادی به صورت عمده و جزء و همچنین با وجود انبارهای آهن آلات در نقاط مختلف کشور به عنوان یک منبع مطمئن و موثق در این زمینه آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد. این مجموعه با حضور مدیران کارآمد و نیروهای کارآزموده و متخصص، خرید و فروش و علی الخصوص حمل و نقل را برای مشتریان گرامی نسبت به سایر مجموعه ها متمایز کرده است. و هدف را بر مبنای رضایت کامل مشتریان عزیز از زمان خرید تا زمان تحویل بنا نهاده است. این مجموعه با راه اندازی بستری متفاوت در فضای دیجیتال، خدمات خرید و فروش و تعامل با مشتری را به صورت مستمر ادامه خواهد داد و آماده خدمت رسانی به تمام شرکت های عمرانی و ساختمانی، انبوه سازان و سازمان های خصوصی و دولتی می باشد. شما میتوانید برای اطلاع از آخرین قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش، قیمت ورق، قیمت قوطی و پروفیل، قیمت نبشی و ناودانی، قیمت لوله و… با مراجعه به بخش محصولات سایت آهن مهام و با مشاوره با کارشناسان ما، خریدی مطمئن و با کیفیتی را تجربه کنید.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.