ردکردن این
روشهای اندازه گیری میلگرد

روشهای اندازه گیری میلگرد

روشهای اندازه گیری میلگرد

آشنایی اولیه با میلگرد

یکی از محصولات فولادی که نقش مهمی در ساخت و ساز و دیگر صنایع مهم را ایفا میکند. بتن دارای قدرت کششی پایینی است و در شرایط خاص در برابر تنش های کششی احتمال دارد ترک بخورد و شکنندگی آن بالا برود برای رفع این مشکل، بتن را به میلگرد مسلح میکنند، به دلیل خاصیت کششی میلگرد از ترک خوردن و پوسته پوسته شدن بتن جلوگیری میکند. میلگردها سایزهای مختلفی دارند که قبل از بکارگیری آنها باید انداز و سایز آنها را در نظر بگیریم. قبل از مرحله اندازه گیری ابتدا باید با انواع و محل قرارگیری میلگرد آشنایی داشته باشیم. همانطور که از قبل گفته بودیم میلگردها انواع مختلفی دارند. میلگردها عموما به دو دسته اصلی تقسیم می شوند، میلگرد ساده و میلگرد آجدار. اگرچه می توان میلگرد کلاف را نیز جز دسته های اصلی قرار داد اما به دلیل استفاده نه چندان بالای این نوع در ایران همان دو دسته ساده و آجدار را به عنوان دسته های اصلی قرار میدهیم. میلگرد ها از نظر قطر و طول و همچنین جنس انواع مختلفی دارند که در ادامه شما را با انواع آن ها آشنا خواهیم کرد.

انواع میلگردها

میلگردها عموما به دو دسته اصلی تقسیم می شوند، میلگرد ساده و میلگرد آجدار  . اگرچه می توان میلگرد کلاف را نیز جز دسته های اصلی قرار داد اما به دلیل استفاده نه چندان بالای این نوع در ایران همان دو دسته ساده و آجدار را به عنوان دسته های اصلی قرار میدهیم. میلگرد ها از نظر قطر و طول و همچنین جنس انواع مختلفی دارند.

میلگرد ساده:

میلگرد ساده مانند نامش، بدون آج می باشد و کاملا ساده تولید می شوند. این نوع میلگردها بیشتر در زیرسازی و جبران ضعف خمیدگی بتنها استفاده می شود. قیمت میلگرد ساده در ایران نسبت به آج دار ارزانتر می باشد.

میلگرد آجدار:

میلگرد آجدار  همانگونه که از نامش مشخص است دارای آج میباشد. آج این نوع میلگردها انواع مختلفی مانند یکنواخت، مارپیچ، دوکی شکل و مرکب می باشند. تمامی این میلگردها از نظر سختی و خم پذیری با هم تفاوت دارند.

میلگرد ساده

استانداردهای میلگرد در ایران

در هر کشوری استانداردهای متفاوتی برای میلگرد در نظر گرفته می شود. طبقه بندی مشخصی برای میلگردها در تمامی کشورها وجود دارد. نزدیکترین کشور از نظر طبقه بندی میلگردها به ایران روسیه می باشد که تقریبا نامگذاری مشابه ای نیز با ایران دارد.

نرم بدون آج A1

میلگرد ساده یا نرم بدون آج A1، اولین نوع استاندارد میلگرد می باشد. در ایران نام آئین نامه آن F240 (رده مقاومتی 240( می باشد. این نوه میلگردها کاملا ساده و بدون آج (شکل آج دار) می باشد. تنش جاری A1 2300 کیلو بر سانتی متر مربع است تنش گسیختگی آن نیز 3800 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است.

نیمه سخت با آج ساده A2

رده بندی بعدی استانداردها، طبقه A2 می باشد. نام آئین نامه آن نیز S340 می باشد. از نظر مقاومتی نسبت به A1 مقاوم تر بوده و دارای آج های ساده می باشد. تنش جاری 3000 کیلو بر سانتی مربع و تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

میلگرد سخت با آج پیچیده A3:

رده بعدی A3 می باشد این نوع دارای آجدار مارپیچ می باشند و از نظر سختی و دوام از A1 و A2 قویتر است. تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. تنش گسیختگی این نوع 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. این نوع به عنوان میلگرد خشک (14 درصد تنش نسبی پلاستیکی) شناخته می شود.

میلگرد A4:

نام آئین نامه این نوع S5000 می باشد که جز دسته محصولات بسیار سخت شناخته می شود. این نوع میلگردها عموما به شکل آجدار مرکب می باشند. حداقل مقاومت کششی 650 مگاپاسکال می باشد. به دلیل قیمت بالای این میلگردها به ندرت از این نوع در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.

میلگرد A4

پس از آشنایی با انواع میلگرد حالا میتوانیم با سایز این محصول را انتخاب کنیم. سایز و اندازه هر محصول از دسته آهن آلات، رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد به همین دلیل، انتخاب درست سایز و اندازه هر محصول، از اهمیت بالایی برخوردار است. در عادی ترین حالت میتوانید میلگرد را در قطر 6 تا 32 میلیمتر خریداری کنید. تشخیص سایز میلگرد با روشهای مختلفی امکان پذیر است که در ادامه به بررسی انواع روشهای تشخیص سایز میلگردها میپردازیم.

یکی از بهترین وسایل که به طور معمول برای اندازه گیری میلگرد استفاده می شود، شابلون میلگرد نام دارد. البته شابلون میلگرد تنها وسیله برای اندازه گیری نیست، به همین دلیل ما در این متن سعی داریم شما را با تمام این محصولات آشنا کنیم.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از شابلون میلگرد

یکی از بهترین روش های موجود برای تشخیص سایز میلگرد استفاده از وسیله ای با نام شابلون میلگرد است. شابلون میلگرد در شکل های متفاوتی تولید می شود و کار با انواع آن نسبتا ساده است. این شابلون ها با توانایی تشخیص مختلف در بازار موجود هستند.

تشخیص میلگرد با استفاده از ترازو

این روش زمانی کاربرد دارد که به طور دقیق شما از وزن میلگرد اطلاع داشته باشید البته قبل از همه چیز باید مطمئن باشید آرماتور ها بسته نشده باشند. در این روش فرمولی وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید (با استفاده از اعداد بدست آمده از یک متر میلگرد) قطر دقیق میلگرد را بدست آورید.
7850 (وزن میلگرد) * یک متر* {4/(3.14*d2) = قطر و سایز میلگرد
.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از کولیس

تقریبا بیشتر مهندسان عمران از ابزار کولیس برای اندازه گیری قطر میلگرد را بلد هستند که کار با آن کمی نیاز به مهارت دارد البته که کولیس در اندازه گیریهای کوچک و میلیمتری نیز کاربردهای فراوانی دارد.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از کولیس

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از آچار فرانسه

برای اندازه گیری قطر میلگرد میتوان از آچار فرانسه نیز استفاده کرد. لازم به ذکر است در این روش امکان خطا وجود دارد پس بهتر است از آچارهای جدید و مدرج استفاده کنید

تشخیص سایز میلگرد با ریسمان

اگر ابزارها ذکر شده (ترازو، کولیس و آچار فرانسه) در دسترس نبودند میتوان از ریسمان برای اندازه گیری قطر میلگرد استفاده کرد. در این روش ابتدا ریسمان را دور میلگرد نورد نظر پیچیده و سپس با توجه به اندازه بدست آمده، محیط میلگرد را محاسبه کرد.

جمع بندی

همانطور که گفتیم میلگرد، اهمیت بالایی در ساختمان سازی و ساخت و سازهای مختلف را دارد. قبل از خرید و استفاده از این محصول باید نوع و کارایی آن را شناخته و پس از آن اندازه دقیق میلگرد را بررسی کنید که برای این کار میتوان از شابلون، کولیس، ریسمان و محصولاتی مانند گیج اندازه گیری یا بعضا اندازه گیری چشمی نیز استفاده کرد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *