جدول وزن تیرآهن

مقاله تیرآهن| آهن مهام

جدول وزنی آهن آلات چیست؟

همه ی ما جهت خرید وسایل مورد نیاز مدت زیادی وقت می گذاریم و با تحقیق در اینترنت و یا پرس و جو سعی میکنیم خریدی کاملا مطمئنی را انجام دهیم، مثلا برای خرید تلفن همراه تمامی جوانب را در نظر میگیریم مانند حجم باتری، میزان حافظه ی رم و حافظه ی اصلی، اندازه صفحه نمایش و… اگر در خرید تلفن همراه فریب بخوریم یا نتوانیم آن چیزی را که مد نظر ماست را خریداری کنیم شاید فقط از نظر مالی، مقداری ضرر کنیم این تصور را بکنید چیزی را خریداری کرده باشید و ممکن است استانداردهای آن با آن چیزی را که در نظر گرفته اید درست از آب در نیاید! و این امر باعث شود خسارتهای جبران ناپذیر مالی و جانی به بار بیاورد! بله درست حدس زده اید. مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن و… از آن دسته محصولاتی هستند که در خرید آنها باید کاملا مطلع و از دانش کافی برخوردار باشید. یکی از مهمترین جوانب در خرید آهن آلات آشنایی با جدول وزنی و فرمولهای مربوط به آنها میباشد.

مجموعه فولاد تجارت مهام

مجموعه فولاد تجارت مهام با برند تجاری آهن مهام دارای بیش از ۳۵ سال سابقه درخشان در حوزه ی خرید و فروش تمام مقاطع فولادی به صورت عمده و جزء و همچنین با وجود انبارهای آهن آلات در نقاط مختلف کشور به عنوان یک منبع مطمئن و موثق در این زمینه آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد. این مجموعه با حضور مدیران کارآمد و نیروهای کارآزموده و متخصص، خرید و فروش و علی الخصوص حمل و نقل را برای مشتریان گرامی نسبت به سایر مجموعه ها متمایز کرده است. و هدف را بر مبنای رضایت کامل مشتریان عزیز از زمان خرید تا زمان تحویل بنا نهاده است. این مجموعه با راه اندازی بستری متفاوت در فضای دیجیتال، خدمات خرید و فروش و تعامل با مشتری را به صورت مستمر ادامه خواهد داد و آماده خدمت رسانی به تمام شرکت های عمرانی و ساختمانی، انبوه سازان و سازمان های خصوصی و دولتی می باشد. شما میتوانید برای اطلاع از آخرین قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش، قیمت ورق، قیمت قوطی و پروفیل، قیمت نبشی و ناودانی، قیمت لوله و… با مراجعه به بخش محصولات سایت آهن مهام و با مشاوره با کارشناسان ما، خریدی مطمئن و با کیفیتی را تجربه کنید.

یکی از دغدغه های مهندسان در زمینه ساخت و ساز (چه ساختمانی و چه سازه های صنعتی) وزن سازه میباشد. میتوان گفت یکی از مهمترین پارامترها در تمامی مراحل ساخت یک سازه، شناخت درست وزن تمامی مقاطع فولادی میباشد چرا که کوچکترین اشتباه در محاسبه وزن مقاطع ممکن است خسارتهای سنگین مالی و جانی به بار بیاورد. به همین دلیل است که تمامی مهندسان فعال در زمینه ساخت و ساز باید فرمول محاسبه تمامی مقاطع فولادی را کاملا آموخته باشند و آن را هنگام انجام پروژه محاسبه کنند. جدول وزنی برای هر مقطع فولادی دارای فرمول خاص خود میباشد. با کمی دقت شما هم میتوانید به راحتی وزن تمامی مقاطع را با استفاده از فرمول هایی نسبتا ساده که بعدا به شما آموزش خواهیم داد را محاسبه کنید، پس با آهن مهام همراه باشید.

همانطور که از قبل اشاره کردیم هر مقطع فولادی دارای فرمول خاص برای محاسبه وزن دقیق خود می باشد البته گاها فرمولها به هم شباهت هایی نیز دارند که در زیر شما را به ساده ترین شکل ممکن با فرمول محاسبه وزن و جدول اشتال تیرآهن آشنا خواهیم کرد.

وزن تیرآهن | آهن مهام

تیرآهن چیست؟

تیرآهن یک پروفیل شناخته شده با سطح مقطعی به شکل I و H است و از آلیاژهای گوناگون فولادی تولید میشود. به طور کلی می توان گفت هیچ ساختمانی بدون یک پروفیل فلزی مانند تیرآهن وجود ندارد. وظیفه ی اصلی تیرآهن در ساخت و ساز، تحمل و انتقال بار وارده بر ساختمان و در طراحی ستون، خرپا و تیرها یکی از پرکاربردترین محصولات است. تیرآهن از دو بخش بال و جان ( بخش اصلی و میانی آن را جان و به لبه ها و کناره های آن بال می گویند) تشکیل میشود. عواملی که بر قیمت تیرآهن تاثیر می گذارند عبارتند از قیمت دلار، کیفیت تیرآهن، مرکز خرید، تعداد تیرآهن و … میباشند. معمولا آهن آلات در کارخانه به صورت کیلویی و در بنگاهها یا نزد فروشندگان، به صورت شاخه ای قیمت گذاری و به فروش میرسند. حمل تیرآهن پس از خرید توسط تریلی یا کفی صورت میگیرد، به شما توصیه میکنیم که پیش از خرید تیر آهن نسبت به دریافت بارنامه و فاکتور باسکول دقت کنید.
از وظایف اصلی تیرآهن تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی میباشد که در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد تیرآهن طی فرایندی (نورد گرم) تهیه و تولید میشود و تنها برخی مراحل متفاوت در تولید معمولی و هاش آن وجود دارد. دسته بندی این محصول فولادی بر اساس بال و عرض است که در گروه های متنوعی قرار میگیرد.

انواع تیرآهن

تیرآهن ها در سه نوع تیرآهن IPE، تیرآهن H یا هاش (تیرآهن بال پهن) و تیرآهن لانه زنبوری وجود دارند که هر کدام دارای جدول اشتال خاص خود هستند.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن

همانطور که از قبل اشاره کردیم یکی از مقاطع مهم و کاربردی در ساخت و ساز، تیرآهن میباشد. این مقطع مهم در اشکال و اندازه های گوناگونی تولید میشود و هر نوع آن کاربرد خاص خود را دارد. اهمیت و کاربردهای فراوان تیرآهن باعث شده است که استانداردهای خاص و دقیقی برای آن تعریف شود از استانداردهای مهم این مقطع فولادی، وزن تیرآهن میباشد که با توجه به کارخانه تولید کننده وزن آن مقداری کم یا زیاد میشود. ارتفاع، طول و نیم رخ هندسی از دیگر موارد تعریف شده برای تیر آهن میباشد. از مهمترین مواردی که در وزن تیرآهن بالاترین تاثیر را میگذارد، سایز آن است.

فرمولهای محاسبه وزن انواع تیرآهن

فرمول زیر برای محاسبه وزن انواع تیرآهن با استفاده از مشخصات ابعادی و هندسی میباشد

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن IPE

به عنوان مثال اگز بخواهیم وزن تیرآهن IPE18 به طول ۶ متر را محاسبه کنیم از فرمول زیر استفاده میکنیم
۶ × ۱۸.۸ = ۱۱۲.۸ kg

فرمول محاسبه تیرآهن H یا هاش

(طول تیرآهن IPB x 2) × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن نهایی تیرآهن هاش

برای مثال وزن تیرآهن هاش سایز IPB 18 طبق فرمول بالا به صورت زیر است

(۱۲×۲) × ۵۱.۲ = ۱۲۲۸ kg

فرمول محاسبه تیرآهن لانه زنبوری

طول تیر لانه زنبوری به متر× وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن نهایی تیر لانه زنبوری
برای مثال تیرآهن IPE 18 به تیر لانه زنبوری تبدیل و نتیجه طبق فرمول بالا به‌قرار ذیل به دست آمد
۱۰ × ۱۰.۳۳ = ۱۰۳.۳۰ kg

جدول وزن تیرآهن IPE

سایز تیرآهن
وزن شاخه ۱ متری (kg)
وزن شاخه ۱۲ متری (kg)
۸
۶
۷۲
۱۰
۸.۱
۹۸
۱۲
۱۰.۴
۱۲۵
۱۲
۱۴.۹
۱۵۵
۱۶
۱۵.۸
۱۹۰
۱۸
۱۸.۸
۲۲۶
۲۰
۲۲.۴
۲۶۹
۲۲
۲۶.۲
۳۱۵
۲۴
۳۰.۷
۳۶۹
۲۷
۳۶.۱
۴۳۴
۳۰
۴۲.۲
۵۰۷
۳۳
۴۹.۱
۵۹۰
۳۶
۵۷.۱
۶۸۶
۴۰
۶۶.۳
۷۹۶
۴۵
۷۷.۶
۹۳۲
۵۰
۹۰.۷
۱۰۸۹
۵۵
۱۰۶
۱۲۷۲
۶۰
۱۲۲
۱۴۶۴

جدول وزن تیرآهن هاش بال‌پهن (HEB – IPB)

سایز تیرآهن
وزن شاخه ۱ متری (kg)
وزن شاخه سبک (kg)
وزن شاخه سنگین (kg)
۱۰
۲۰.۴
۲۰۰
۲۴۴
۱۲
۲۶.۷
۲۳۴
۳۲۲
۱۴
۳۳.۷
۲۹۹
۳۹۰
۱۶
۴۲.۶
۳۶۵
۵۰۰
۱۸
۵۱.۲
۴۲۶
۵۹۰
۲۰
۶۱.۳
۵۰۸
۷۲۰
۲۲
۷۱.۵
۶۰۶
۸۲۸
۲۴
۸۳.۲
۷۲۴
۹۶۰
۲۷
۹۳.۰
۸۱۸
۱۰۷۵
۳۰
۱۰۳
۹۱۷
۱۲۱۰
۳۳
۱۱۷
۱۰۶۰
۱۳۷۰
۳۶
۱۲۷
۱۱۷۱
۱۵۵۱
۴۰
۱۳۴
۱۲۶۰
۱۶۰۳
۴۵
۱۴۲
۱۳۴۲
۱۷۵۴
۵۰
۱۵۵
۱۸۶۰
۵۵
۱۷۱
۲۰۵۲
۶۰
۲۲۴۴
۱۲۷۲

جدول وزن تیرآهن هاش (HEA – IPBL)

سایز تیرآهن
وزن شاخه ۱ متری (kg)
وزن شاخه ۱۲ متری (kg)
HEA 100
۱۶.۷
۲۰۰.۴
HEA 1000
۲۷۲
۳۲۶۴
HEA 120
۱۹.۹
۲۳۸.۸
HEA 140
۲۴.۷
۲۹۶.۴
HEA 160
۳۰.۴
۳۶۴.۸
HEA 180
۳۵.۵
۴۲۶
HEA 200
۴۲.۳
۵۰۷.۶
HEA 220
۵۰.۵
۶۰۶
HEA 240
۶۰.۳
۷۲۳.۶
HEA 260
۶۸.۲
۸۱۸.۴
HEA 280
۷۶.۴
۹۱۶.۸
HEA 300
۸۸.۳
۱۰۵۹.۶
HEA 320
۹۷.۶
۱۱۷۱.۲
HEA 340
۱۰۵
۱۲۶۰
HEA 360
۱۱۲
۱۳۴۴
HEA 400
۱۲۵
۱۵۰۰
HEA 450
۱۴۰
۱۶۸۰
HEA 500
۱۵۵
۱۸۶۰
HEA 550
۱۶۶
۱۹۹۲
HEA 600
۱۷۸
۲۱۳۶
HEA 650
۱۹۰
۲۲۸۰
HEA 700
۲۰۴
۲۴۴۸
HEA 800
۲۲۴
۲۶۸۸
HEA 900
۲۵۲
۳۰۲۴
مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.