لوله های فولادی (قسمت اول)

لوله فولادی |‌آهن مهام

لوله های فولادی

لوله های فولادی مانند مابقی لوله ها به شکل استوانه ای هستند که از فولاد ساخته شده‌اند که در ساخت و زیر ساخت‌ها ساختمانی و شهری کاربردهای زیادی دارند. لوله های فولادی پرمصرف ترین محصول تولید شده در صنعت فولاد می باشند. کاربرد اصلی لوله های فولادی در حمل و نقل مایع یا گاز زیرزمینی از جمله نفت، گاز و آب است. با این حال، لوله‌هایی با اندازه‌های مختلف تولید می شوند که در ساخت و ساز بکار کاربردهای فراوانی دارند. کاربرد بیشتر لوله های فولادی در ساخت و ساز، برای سیستم های گرمایش، انتقال سیالات و گازها میباشد. سازه ها را می توان با استفاده از لوله های فولادی با اندازه های مختلف، مانند نرده ها یا بولاردهای لوله تولید و اجرا کرد.
در کل از لوله ها برای انتقال سیالات (انواع مایعات) و گازها (مانند گازها) استفاده میکنند. در صنایعی چون انتقال آب و فاضلاب، لوله کشی در صنایع پالایشگاهی و نیروگاه ها، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و… از لوله استفاده میکنند.
لوله‌ها به صورت کلی با قطر خارجی، ضخامت دیواره‌ی لوله و شاخص تعیین می‌شوند. برای اندازه‌گیری قطر داخلی لوله، باید ابتدا قطر خارجی لوله و ضخامت آن را به دست آورد. برای تولید لوله از متریالهای مختلفی استفاده میکنند. از عمده ترین متریالها برای تولید لوله میتوان از فلز، آلیاژ، سرامیک، بتن، فایبرگلاس و پلاستیک نام برد. با توجه به پروژه ی مورد نظر، انتخاب نوع و جنس لوله از سوی مصرف کنندگان انتخاب میشود. ابعاد لوله ها از لحاظ طولی مختلف است که با توجه به نوع کاربرد، اندازه لوله مشخص میشود. در سیستم انتقال سیال موارد زیر اهمیت دارند:

لوله ها چگونه تولید می شوند؟

از ذوب مواد خام گرفته تا قالب گیری یا جوشکاری، این مصالح ساختمانی در همه جا از طریق دو فرآیند اصلی ایجاد می شود:
هر دو فرآیند باید با ساخت فولاد با کیفیت خوب شروع شوند. فولاد خام توسط کارخانه های ریخته گری از طریق فرآیند ذوب مواد خام در یک کوره تولید می شود. برای درست کردن این ترکیب، ممکن است عناصری به فلز مذاب اضافه شود و ناخالصی ها از این طریق حذف شوند. فولاد مذاب در قالب ریخته می شود تا به دستگاه ریخته گری پیوسته منتقل می شود تا اسلب، بیلت شکل بگیرد.

انواع لوله ها

لوله همانند سایر قطعات فولادی، لوله ها نیز انواع مختلفی دارند که ما در این مقاله قصد داریم لوله های ذکر شده در زیر را به شما معرفی کنیم:

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لوله ها آشنا کنیم، به دلیل زیاد بودن مطالب درباره انواع لوله های فولادی، این مقاله را به چهار قسمت تقسیم کردیم. شما الان مقاله قسمت اول را مشاهده میکنید که در آن درباره لوله های گازی روکار و توکار توضیح داده ایم. با آهن مهام همراه باشید.
لوله |‌ آهن مهام

لوله گازی روکار و توکار

میتوان گفت مهمترین ویژگی در لوله های گازی، کیفیت و استاندارد آن میباشد. لوله های گازی یکی از پرکاربرد ترین محصولات در زمینه آهن آلات میباشند. همانطور که از نام این لوله پیداست وظیفه اصلی آن، انتقال گاز است. اهمیت انتقال گاز به صورت اصولی برای ایجاد گرمایش یا پخت‌وپز به حدی است که اگر نادیده گرفته شود، ممکن است خطرات و خسارات زیادی به بار آورد. برای جلوگیری از انتشار گاز در فضای ساختمان، باید از لوله‌های گازی با دقت و ایمنی بیشتری استفاده کنید. قیمت لوله گازی روکار و توکار نسبت به ابعاد و نوع آن، متغیر است.

لوله گازی

لوله گازی نوعی لوله از جنس فولاد یا پلی اتیلن است که برای انتقال گاز در زمینه ساختمان سازی و موارد صنعتی مانند انتقال گاز از پالایشگاه، نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی، سوله های صنعتی و … کاربرد دارند. لوله های گازی در دو نوع روکار و توکار وجود دارند.

لوله گازی توکار

لوله گازی توکار در برابر ضربات ناگهانی و فشارهای وارده بسیار مقاوم، و همچنین واکنش شیمیایی مناسبی در برابر رطوبت از خود نشان میدهد. این لوله معمولا در پروژه های بزرگ مانند انتقال گازها و سیالات از شهری به شهر دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. برای برقراری اتصال لوله های توکار و لوله های توکار بدون درز یا مانیسمان، از جوشکاری برق با دینام جوش برق استفاده میکنند. لوله های گازی توکار چه از نوع درزدار یا بدون درز، از ورق سیاه تولید میشود.

لوله گازی روکار

لوله های گازی روکار معمولا در ابعاد کوچکتری نسبت به لوله های گازی توکار تولید می شوند به این دلیل که از این لوله ها معمولا برای مصارف ساختمانی استفاده میکنند. این لوله های قیمت کمتری نسبت به لوله های توکار دارند و برای مصارفی که نیاز به مسافت های طولانی تری داشته باشد مناسب نیست. از لوله های گازی روکار برای اجرا و راه اندازی انشعابات داخل ساختمان یا لوله کشی های درون شهری مورد استفاده قرار می گیرد.
لوله |‌ آهن مهام

تفاوت لوله گازی توکار و روکار

سایز و ابعاد لوله گازی توکار بیشتر از لوله گازی روکار است.
لوله گازی توکار در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد ولی لوله گازی روکار برای لوله کشی ساختمان و پروژه های کوچک کاربرد دارد.
مراحلی برای عایق کاری لوله روکار وجود دارد ولی در لوله توکار با رنگ کردن لوله مقاومت لوله را در برابر زنگ زدگی و فرسایش بیشتر می کند.
لوله گازی توکار برای جابجایی گاز در مسافت طولانی استفاده می شود ولی لوله گازی روکار اینگونه نیست.
لوله های روکار مقاومت بیشتری در برابر ضربه، فشار و فرسودگی دارد ولی مقاومت لوله های توکار کمتر است.
لوله های روکار آسیب پذیر تر از لوله های توکار هستند.
لوله های توکار به راحتی نصب می شود و به راحتی جدا و جابجا می شود.

برای مشاهده ادامه مقاله اینجا کلیک کنید.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.