ردکردن این
کاربرد میلگرد پیچشی

کاربرد میلگرد پیچشی

همانطور که در مقالات قبلی خواندیم، میلگرد یک قطعه فولادی است که در ساخت و ساز بتن از آن استفاده می شود. بتن برای تقویت و استحکام  میلگرد به شکل کامل وابسته می باشد. در حقیقت میلگرد باعث می شود بتن های یک سازه به شکل کاملا ایمن قرار گیرند اگرچه بتن دارای مقاومت بسیار بالایی است اما در برابر کشش استحکام پایینی از خود نشان میدهد. در مواقعی مانند زلزله بتن نمی تواند قدرت مورد نیازی داشته باشد و از این سو میلگردها برای تقویت و نگه داشتن بتن در برابر خمیدگی و کشش به کمک می آیند. استفاده از میلگرد در بتن ها یک امر کاملا ضروری و حیاتی است. اگر می خواهید سازه بتنی خود را بسازید، میلگرد پشتیبانی بسیار قوی تری نسبت به سیم های فولادی، فایبرگلاس تقویت کننده و بسیاری از محصولات دیگر موجود در بازار دارد. چرا که در نوع خود استحکام سازه ای را فراهم می کند. قیمت میلگرد نیز بسته به نوع و استاندارد آن ارزش گذاری می شود.

اما میلگردها هنگام نصب به شکلهای مختلفی در ساختمان نصب می شود، میلگرد پیچی از مهمترین حالتهای نصب در ساختمان و بتن ریزی می باشد که برای استحکام فونداسیون به کار گرفته میشود. بتن ریزی و استفاده از میلگرد پیچشی فشاری که روی حول محور وارد می شود را به شکل بسیار مناسبی تحمل می کند. میلگرد پیچشی مانند اکثر آرماتور ها به دو شکل طولی و عرضی استفاده می شود.  تیر هایی که با بتن پر شده اند توسط میلگرد پیچشی محکم کاری می شود در حقیقت میلگرد پیچشی برای محکم کاری بالاتر و تقویت ستون ها در ساز به کار گرفته می‌شود.  همانطور که بالاتر گفتیم بتن به تنهایی مقاومت خوبی دارد اما بزرگ‌ترین ضعف بتن مقاومت در برابر کشش می باشد که با استفاده از میلگرد این ضعف را می پوشانند.

چرا از میلگرد پیچشی استفاده می‌شود؟

از مهمترین دلایل استفاده از میلگرد های پیچشی می‌توان به استحکام مضاعف سازه، سایز و قطر کاملاً متنوع نسبت به سایر آرماتور ها،  تغییر شکل آرماتور بعد از بتن ریزی و بررسی اشتباهات احتمالی صورت گرفته و مقاومت ستون ها و بتنها در برابر ترک خوردگی به شکل بسیار عالی، اشاره کرد.

همانگونه که بالاتر گفته شد میلگردهای پیچشی به صورت طولی و عرضی قابل استفاده در ساختمان سازی هستند، با ترکیب بتن و میلگرد های پیچشی استحکام سازه کاملا ایده آل شده و به شکل بسیار عالی از ترک خوردگی و سایر مشکلات احتمالی شکل مضاعفی جلوگیری شود. از مهمترین موارد استفاده از میلگرد های پیچشی (قیمت میلگرد ساده) می‌توان به:

استفاده در پروژه‌های بزرگ مانند سدسازی.

استفاده در پلهای بتنی و فولادی به دلیل به کارگیری در تکیه گاه ها پایه و عرشه

استفاده سازه های خاص به دلیل مارپیچ بودن آن

استفاده میلگرد های پیچشی در دال ستون و درون دیوارها

در مجموع مانند اکثر اقلام فولادی میلگردهای پیچشی برای تقویت و استحکام سازه های بتنی استفاده می شود همانطور که بالاتر گفت این بطن ها به تنهایی نمی تواند استحکام کاملی را به شما ارائه دهند و ضعف هایی مانند ترک خوردن می تواند خسارت های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد به همین دلیل برای استحکام بالا با بالا بردن قدرت بطن ها به طرز چشمگیری از میلگرد پیچشی استفاده می شود.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *